Ujednostajnienie opodatkowania kwasu octowego na obszarze Rzeczypospolitej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 listopada 1922 r.
w przedmiocie ujednostajnienia opodatkowania kwasu octowego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Na mocy art. 2 ustawy z dnia 10 maja 1921 r. (Dz. U. R. P. № 41, poz. 248) o regulowaniu podatków od spożycia, zużycia względnie produkcji na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i art. 1 ustawy z dn. 4 sierpnia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 67, poz. 607) zarządza się co następuje:
§  1.
Na cały obszar Rzeczypospolitej Polskiej rozszerza się moc obowiązującą podanych w przyległym załączniku postanowień § 110 tudzież §§ 7 ustęp 1, 8, 9, 18, 20, 94, 99 do 104, 115, 130, 141, 142, 145 i 148 niemieckiej ustawy o opodatkowaniu spirytusu z dn. 15 lipca 1909 r. (Dz. Ust. Rz. Niern. str. 661), uzupełnionej ustawą z dn. 14 czerwca 1912 r. (Dz. U. Rz. Niem: str. 378) obowiązujących dotychczas w b. dzielnicy pruskiej w przedmiocie opodatkowania kwasu octowego, ze zmianami wyszczególnionemi w §§ 2, 3, 4 i 7 niniejszego rozporządzenia.
§  2. 1
Ustanowioną w § 110 powołanej ustawy stopę podatkową podnosi się do kwoty 3.000 Mk. polskich od kilograma kwasu bezwodnego.
§  3.
Określone w przytoczonych w § 1 niniejszego rozporządzenia paragrafach niemieckiej ustawy upoważnienia przysługujące Radzie Związkowej i Kanclerzowi Państwa przenosi się na Ministra Skarbu.
§  4.
Kary pieniężne i grzywny ustanowione w §§ 115 i 130 ustawy wymierzane według wielokrotności umniejszonego lub na umniejszenie narażonego podatku wymierzać należy w wypadkach przekroczenia rozporządzenia niniejszego w wysokości 10-krotnej, a grzywny porządkowe i kary pieniężne oznaczone w stałych kwotach podnosi się 1.000-krotnie. Kary pozbawienia wolności i kompetencja władz wymierzających kary pozostają bez zmiany, przy zastosowaniu w b. zaborze rosyjskim przepisów ros. ust. akcyz. (ros. zb. pr. t. V wyd. 1901 i uzupeł. 1912), w b. zaborze austrjackim przepisów ustawy o przekroczeniach skarbowych z dn. 11 lipca 1835 r. (zb. ust. pol. t. 63 № 112), oraz obowiązujących w tych dzielnicach ustaw karnych.

Postanowienia przejściowe.

§  5.
Kwas octowy, jaki w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia znajdzie się poza wytwórniami, podlega opodatkowaniu według stopy przewidzianej w § 2 z zaliczeniem akcyzy wpierw uiszczonej o ile wynosi ona w sumie więcej niż mk. 10. Od dodatkowego opodatkowania wolne są zapasy kwasu octowego poniżej jednego kilograma mocy 80%.
§  6.
Kto w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia posiada zapas kwasu podlegający opodatkowaniu, jest obowiązany w przeciągu najbliższych trzech dni zgłosić najbliższemu organowi kontroli skarbowej ilość i moc kwasu tudzież uiścić przypadającą od tego zapasu akcyzą w najbliższej kasie skarbowej bezpośrednio lub też przez Pocztową Kasą Oszczędnościową.
§  7.
Dodatkowa opłata może być przez właściwą izbą skarbową pokredytowana nie dłużej niż na 2 miesiące; od kwoty pokredytowanej należy ściągnąć odsetki w stosunku 12% rocznie.
§  8.
Zaniechanie lub zaniedbanie przepisanego zgłoszenia zapasów kwasu podpadają pod postanowienia karne §§ 115 i 130 ustawy niemieckiej o opodatkowaniu spirytusu z dn. 15 lipca 1909 r.
§  9.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Skarbu.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie dnia 1 stycznia 1923 r.

ZAŁĄCZNIK 

WYCIĄG Z NIEMIECKIEJ USTAWY

o opodatkowaniu spirytusu z d. 15 lipca 1909 r. (Dz. Pr. Rzeszy Niem. str. 661) uzupełnionej ustawą z dnia 14 czerwca 1912 r. (Dz. P. Rz. N. str. 378).

O podatku spożywczym od kwasu octowego.

§ 110.

Kwas octowy wyrabiany z octu drzewnego lub też z soli kwasu octowego podlega podatkowi spożywczemu na rzecz Skarbu w wysokości 0,30 mk. za kilogram kwasu bezwodnego. Podatek wymierza się przy odprawie kwasu octowego i staje się płatnym w chwili wydania z miejsca wyrobu (lub też z komory celnej).

Wytwórcy wolno przechowywać, przerabiać i pakować kwas octowy tylko w miejscach zgóry oznajmionych.

Zwalnia się od podatku kwas octowy przeznaczony na wywóz zagranicę tudzież do celów techniczno-przemysłowych. Szczegółowe warunki dotyczące zwalniania od podatku określi Rada Związkowa. Przedsiębiorstwa wyrabiające kwas octowy tylko na wywóz tudzież do celów techniczno-przemysłowych podlegają kontroli skarbowej dla uprzedzenia możliwości zużywania kwasu octowego do celów spożywczych.

§§ 7 ust. 1, 8, 9, 18, 20, 22, 23, 94, 99 do 104, 115, 130, 141, 142, 145 i 148 stosuje się odpowiednio również do podatku od kwasu octowego według szczegółowych określeń Rady Związkowej. Przytem ha mocy §§ 22 i 145 należy pobierać podatek przejściowy i uzupełniający w wysokości (0,30 mk.) od jednego kilogramu bezwodnego kwasu octowego; ilości zaś nie przenoszące 10 kilogramów a znajdujące się w posiadaniu przedsiębiorstw handlowych i przemysłowych tudzież gospodarstw domowych, jako też kwas octowy przeznaczony do celów techniczno-przemysłowych podatkowi uzupełniającemu nie podlegają.

§ 7 ustęp 1.

Podatek spożywczy można odroczyć na 6 miesięcy za zabezpieczeniem, na 3 zaś miesiące nawet bez zabezpieczenia wpływu.

§ 8.

Należytości podatkowe ciążące na spirytusie korzystają z przywileju pierwszeństwa bez względu na prawa osób trzecich i aż do uiszczenia podatku spirytus nim obciążony może być przez władze administracyjne zajęty lub zasekwestrowany.

§ 9.

Prawo żądania zapłaty należności lub też zwrotów podatku już uiszczonego ulega przedawnieniu w terminie rocznym licząc od dnia, w którym powstał obowiązek wpłacenia należności lub też w którym takową wpłacono. Prawo żądania zapłaty należytości wskutek zatajenia podatku ulega przedawnieniu w terminie lat trzech.

Wszelka czynność urzędowa właściwej władzy, skierowana ku ściągnięciu przypadającej należności podatkowej, przerywa bieg przedawnienia.

§ 18.

Spirytus i jego wyrób podlega dozorowi urzędowemu celem dokonania opodatkowania.

§ 20.

Dozorowanie gorzelni, składów, rafinerji i t. p. zakładów przerabiających spirytus uskutecznia się bezpłatnie, z wyjątkiem przepisów §§ 103-105.

Za dozorowanie składów spirytusu będących pod urzędowym współzamknięciem opłat nie pobiera się.

§ 22.

(zawiera przepisy o podatku przejściowym między poszczególnymi obszarami związku celnego).

§ 23.

(zawiera przepisy o podziale kosztów administracji podatkowej między poszczególnymi krajami związku).

§ 94.

O rozpoczęciu ruchu gorzelni należy zgóry oznajmić władzy skarbowej, która powinna oznajmienie zbadać i zatwierdzić je w braku jakichkolwiek ze swojej strony zastrzeżeń.

W razie zmian w warunkach ruchu, przedłużenia ruchu po upływie oznajmionego terminu lub też wznowienia ruchu po przerwie krótkotrwałej - należy złożyć nowe oznajmienie.

Rada Związkowa wyda szczegółowe przepisy określające formę, treść, zastosowanie i sposób zachowania oznajmień tudzież tryb prowadzenia zacierów, fermentacji i odpadów.

§ 99.

Urzędy mają prawo wolnego wstępu do gorzelni w czasie oznajmionego ruchu o każdej porze, w czasie zaś jej czynności od 6 r. do 9 w., w tym celu wejście do gorzelni powinno być niezwłocznie otwierane. W razie niebezpieczeństwa zwłoki urzędnicy mają wstęp o każdej porze, Upoważnienie to stosuje się do wszelkich pomieszczeń oznajmionych, oraz do pomieszczeń zawierających przyrządy odpędowe lub części wyłączonych z użycia przyrządów odpędowych, tudzież gorzelniane płody nie zawierające skrobi.

§ 100.

Dostęp do gorzelni powinien być wolny dopóki trwa praca lub też ktokolwiek z ludzi tam przebywa. Władza administracyjna może uczynić pod tym względem ułatwienia.

§ 101.

W pomieszczeniach podlegających dozorowi nie wolno czynić zarządzeń uniemożliwiających lub utrudniających ten dozór.

§ 102.

Właściciel gorzelni obowiązany jest udzielać urzędnikom wszelkich dotyczących przedsiębiorstwa wiadomości, niezbędnych w celach kontroli lub statystyki, nadto przy wykonywaniu przez urzędników czynności służbowych, dostarczać im pomocy w przyrządach i ludziach.

Wyżsi urzędnicy korzystają z prawa wglądu do ksiąg i dowodów piśmiennych odnoszących się do wyrobu spirytusu, a przy gorzelniach rolniczych do ksiąg i dowodów piśmiennych odnoszących się do trybu gospodarstwa rolnego.

§ 103.

Gdyby ukarano właściciela gorzelni za zatajenie podatku, wówczas można poddać gorzelnię dozorowi wzmocnionemu.

W takim razie koszta dozoru ponosi właściciel, a zaległości tych kosztów korzystających z pierwszeństwa ustawowego ściąga się w trybie postępowania przymusowego i bezspornego przepisanego dla ściągania ceł.

§ 104.

Właściciele gorzelni nie prowadzący przedsiębiorstwa osobiście, powinni oznajmić urzędowi skarbowemu osoby, które działać mają w ich imieniu jako kierownicy ruchu.

Przepisy art. 102 i 103 ust. 1, wydane dla posiadaczy gorzelń stosuje się w równej mierze i do kierowników ruchu.

§ 115.

Kto staje się winnym defraudacji podatkowej podlega karze pieniężnej w wysokości czterokrotnej należności podatkowej, najmniej jednak 10 marek w każdym poszczególnym wypadku. Nadto należy uiścić przypadający podatek.

§ 130.

Wykroczenia przeciwko niniejszej ustawie i odnoszącym się do niej przepisom wykonawczym publicznie ogłoszonym lub też wprost osobom zainteresowanym oznajmionym, jeśli nie podpadają pod § 115, podlegają grzywnie porządkowej w wysokości iednej do trzystu marek.

§ 141.

Kto pozbawia Skarb Państwa dochodu przez umniejszenie podatku od kwasu octowego (§ 110 ustęp 1), staje się winnym defraudacji podatkowej.

§ 142.

W równej mierze uważa się za defraudację świadome nabywanie tudzież zbywanie esencji octowej nie opodatkowanej wskutek zdefraudowania przypadającego od niej podatku.

§ 145.

Spirytus i wódki będące w wolnym obrocie a w chwili wejścia w życie ustawy niniejszej nie opodatkowane według stawek § 106, podlegają opłacie uzupełniającej według szczególnych przepisów Rady Związkowe) opłacie dodatkowej po 0,35 mk. za litr alkoholu.

§ 148.

Opłatę uzupełniającą można odroczyć na 6 miesięcy bez zabezpieczenia. Przepisy §§ 8, 9, 23 i przepisy karne stosuje się analogicznie i do opłaty uzupełniającej,

1 § 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 26 marca 1923 r. w przedmiocie zmian w postanowieniach o opodatkowaniu kwasu octowego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U.23.34.223) z dniem 1 kwietnia 1923 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.112.1015

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ujednostajnienie opodatkowania kwasu octowego na obszarze Rzeczypospolitej.
Data aktu: 23/11/1922
Data ogłoszenia: 20/12/1922
Data wejścia w życie: 01/01/1923