Zarządzenie stanu wyjątkowego na obszarze m.st. Warszawy.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 grudnia 1922 r.
w przedmiocie zarządzenia stanu wyjątkowego na obszarze stoł. m. Warszawy.

Na mocy art. 124 i 40 Konstytucji Rzeczypospolitej Rada Ministrów za zezwoleniem Marszałka Sejmu, działającego w zastępstwie Prezydenta Rzeczypospolitej postanawia:
Art.  1.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa Państwa i utrzymania porządku publicznego zarządza się na obszarze stołecznego miasta Warszawy stan wyjątkowy.

Art.  2.

Upoważnia się Ministra Spraw Wewnętrznych do wydawania na okres czasu ściśle oznaczony, nieprzenoszący trzech miesięcy, zarządzeń wyjątkowych, ograniczających prawa obywatelskie.

Art.  3.

Rozporządzenia wydane przez Ministra Spraw Wewnętrznych na podstawie upoważnienia z art. 2 mogą obejmować:

a)
pozbawienie wolności na przeciąg czasu nie dłuższy niż trzy miesiące osób, przez swą działalność, czy też przez przygotowanie do takiej działalności szkodzących lub zagrażających bezpieczeństwu Państwa lub porządkowi publicznemu;
b)
konfiskowanie i zawieszanie wydawnictw i czasopism zagrażających bezpieczeństwu Państwa lub porządkowi publicznemu;
c)
rewizje i poszukiwania w wypadkach, w których wymaga tego wzgląd na bezpieczeństwo Państwa lub porządek publiczny;
d)
kontrolowanie, działalności stowarzyszeń i zgromadzeń, oraz zawieszanie poszczególnych stowarzyszeń za działalność narażającą pośrednio lub bezpośrednio bezpieczeństwo Państwa lub porządek publiczny;
e)
uzależnienie urządzenia manifestacji publicznych, pochodów i wszelkich zebrań pod gołem niebem od uprzedniego zezwolenia władz, oraz zebrań w zamkniętych pomieszczeniach od zawiadomień właściwej władzy policyjnej na 48 godzin przed zebraniem o celu, miejscu, dniu i godzinie zebrania, na które władza policyjna ma prawo wysłania dwóch przedstawicieli, celem kontroli przebiegu zebrania. Od ograniczeń powyższych wyłączona jest działalność posłów do Sejmu i Senatu;
f)
zabezpieczenie, utrzymania nieprzerwanego i prawidłowego ruchu poczt, telegrafów, telefonów, kolei, tramwajów i wszelkich urządzeń, przeznaczonych na zaspokojenie koniecznych potrzeb ludności;
g)
przekazywanie poszczególnych kategorji przestępstw sądom doraźnym z wymiarem kary od lat czterech ciężkiego więzienia do kary śmierci włącznie.
Art.  4.

Rozporządzenia wymienione poprzednio ogłoszone będą na obszarze dla którego zostały wydane, drogą rozlepiania plakatów lub innemi sposobami przystępnemi dla szerokich mas ludności.

Art.  5.

Rozporządzenie niniejsze, uzyskuje moc obowiązującą z chwilą ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024