Przepisy wykonawcze do ustawy z dnia 24 stycznia 1922 r. o zniesieniu mocy obowiązującej ustawy z dnia 20 maja 1921 r. o tymczasowym poborze państwowego podatku dochodowego i o wstrzymaniu potrącania podatku dochodowego przez służbodawców na zasadzie ustawy z dnia 16 lipca 1920 r. o państwowym podatku dochodowym i podatku majątkowym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 31 stycznia 1922 r.
w przedmiocie przepisów wykonawczych do ustawy z dnia 24 stycznia 1922 r. o zniesieniu mocy obowiązującej ustawy z dnia 20 maja 1921 r. o tymczasowym poborze państwowego podatku dochodowego i o wstrzymaniu potrącania podatku dochodowego przez służbodawców na zasadzie ustawy z dn. 16 lipca 1920 r. o państwowym podatku dochodowym i podatku majątkowym.

Na mocy art. 8 ustawy z dnia 24 stycznia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 11 poz. 86) o zniesieniu mocy obowiązującej ustawy z dn. 20 maja 1921 r. o tymczasowym poborze państwowego podatku dochodowego (Dz. U. R. P. № 47, poz. 287) i o wstrzymaniu potrącania podatku dochodowego przez służbodawców na zasadzie ustawy z dnia 16 lipca 1920 r. o państwowym podatku dochodowym i podatku majątkowym (Dz. U. R. P. № 82, poz. 550) zarządza się co następuje:

Do art. 4 ustawy.

§  1.
Płatnicy daniny, wymieni w art. 2 cz. I i IV tudzież w art. 6 ustawy z dnia 16 grudnia 1921 r. (Dz. U. R. P. r. 1922 № 1, poz. 1), mający w myśl art. 4 ustawy z dnia 24 stycznia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 11, poz. 86) prawo do zażądania zwrotu podatku dochodowego, winni pokwitowania na wpłacony tymczasowy podatek dochodowy za lata podatkowe 1920 i 1921 okazać tej kasie poborowej (zarządu gminnego-magistratu), która jest właściwa do pobrania od nich daniny i w której znajdują się księgi poboru (listy rozkładu) daniny względnie listy lokatorów. O ile wspomniana kasa poborowa stwierdzi, że wpłacona przez poszczególnego płatnika kwota tymczasowego podatku dochodowego za powyższe lata przewyższa 1/4 część kwoty daniny od niego przypadającej, powinna niezwłocznie wypisać na drugiej stronie pokwitowania, ile wynosi łączna suma daniny, przypadająca od danego płatnika, stwierdzić słowami tę kwotę, wyszczególnić kategorję daniny i umieścić bezpośrednio pod tem pieczęć gminną i podpisy wójta (burmistrza i t. p.) oraz kasjera względnie funkcjonarjusza gminnego, zajętego poborem i księgowaniem wpłat daniny.
§  2.
Z pokwitowaniem na wpłacony podatek dochodowy, zaświadczonem w trybie wskazanym w paragrafie poprzednim, winien płatnik zgłosić się do tej władzy podatkowej I instancji, która dokonała wymiaru tymczasowego podatku dochodowego. Władza ta jest obowiązana w tym samym dniu, w którym płatnik się zgłosi, zbadać, czy zachodzą warunki do zarządzenia zwrotu w myśl art. 4 ustawy z dnia 24 stycznia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 11, poz. 86), a w danym wypadku, w tymże dniu wystawić zwykłym trybem (§ 27 i następne przepisów rachunkowo-kasowych) asygnację zwrotu różnicy między kwotą wpłaconego podatku dochodowego a 1/4 częścią daniny.
§  3.
Każde zarządzenie zwrotu, o którem mowa w paragrafie poprzednim, władza podatkowa i instancji wpisze do kontroli, która winna być zaprowadzona według wzoru № 1.

Do tej kontroli należy wciągać zgłaszających się płatników w porządku chronologicznym i okazane przez płatnika pokwitowania na zapłacony tymczasowy podatek dochodowy należy dołączyć do kontroli, a w miejsce tych pokwitowań dać płatnikowi zawiadomienie według wzoru № 2, którego kopję sporządzoną przez kalkę należy dołączyć do asygnacji.

§  4.
O ile wpłata podatku dochodowego nastąpiła w bieżącym okresie budżetowym, władza podatkowa I instancji zarządzi zwrot ze sum obrotowych, o ile zaś wpłata była uskutecznioną w poprzednim okresie budżetowym, zwrot uskuteczniony będzie ze specjalnego kredytu, który się otwiera do dyspozycji władz podatkowych I instancji.
§  5.
Po dokonaniu czynności, wskazanych w § 3, władza podatkowa I instancji przesyła asygnację kasie skarbowej do dokonania wypłaty, wręcza talon płatnikowi i skierowuje go do tejże kasy po odbiór kwoty przekazanej mu do wypłaty.

Kasa skarbowa winna uskutecznić wypłatę w tym samym dniu, w którym płatnik się zgłosi i uwidocznić odpisanie zwróconej (asygnowanej) kwoty tymczasowego podatku dochodowego w księdze bierczej (likwidacyjnej, kontowej) tego podatku.

§  6.
Jeżeli płatnik oświadczy, że przekazaną mu do zwrotu kwotę tymczasowego podatku dochodowego przeznacza na zapłacenie przypadającej od niego daniny - to kasa skarbowa przyjmuje kwotę przypadającej od płatnika daniny i zawiadamia o tem właściwą kasę poborową stosownie do instrukcji kasowej, dotyczącej poboru daniny.
§  7.
Postanowienia paragrafów poprzednich stosuje się odpowiednio także do płatników innych kategorji daniny niż wymienionych w § 1, z tą zmianą, że pokwitowania na zapłacony podatek dochodowy należy okazać władzy podatkowej I instancji, właściwej do sprawdzenia obliczenia daniny, tudzież, że władza zamieszcza na tychże pokwitowaniach zaświadczenia, o których mowa w § 1.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w tycie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  1

KSIĘGA ZWROTÓW TYMCZASOWEGO PODATKU DOCHODOWEGO

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  2

ZAWIADOMIENIE.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Sprostowanie:

W Dz. W. R. P. z d. 9.II- 1922 r. № 9, poz. 61 w rozporządzeniu. Min. Spr. Wojsk, z d. 31.I. 1922 r. wydanem w porozumieniu z Min. Spr. Wewn. i Min. b. Dz. Pr. w przedmiocie powołania mężczyzn uifcdzonych w roku 1901 do czynnej służby wojskowej w szeregach wojska stałego

w § 4 w wierszu trzecim wydrukowano: "1921" winno być: "1901".

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.11.103

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przepisy wykonawcze do ustawy z dnia 24 stycznia 1922 r. o zniesieniu mocy obowiązującej ustawy z dnia 20 maja 1921 r. o tymczasowym poborze państwowego podatku dochodowego i o wstrzymaniu potrącania podatku dochodowego przez służbodawców na zasadzie ustawy z dnia 16 lipca 1920 r. o państwowym podatku dochodowym i podatku majątkowym.
Data aktu: 31/01/1922
Data ogłoszenia: 23/02/1922
Data wejścia w życie: 23/02/1922