Statut Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 listopada 1922 r.
w przedmiocie statutu Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie.

Na zasadzie art. 5 ustawy z dnia 23 marca 1922 r. o Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie (Dz. U. R. P. № 24, poz. 197) zarządza się co następuje:
§  1.
Na wniosek Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego wydaje się dołączony do niniejszego rozporządzenia statut Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie.
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT SZKOŁY SZTUK PIĘKNYCH

w Warszawie.
Art. 1.

Szkoła Sztuk Pięknych w Warszawie obejmuje oddział przygotowawczy oraz oddziały malarstwa, rzeźby, malarstwa dekoracyjnego, rzeźby dekoracyjnej, wnętrz, graficzny. Każdy uczeń spędza rok pierwszy w oddziale przygotowawczym, a następnie przechodzi na jeden z oddziałów specjalnych.

Nauczanie odbywa się pod kierunkiem profesorów, nauczycieli i instruktorów w pracowniach oddziałowych. Obok zajęć w pracowniach uczniowie korzystają z wykładów przedmiotów fachowych.

Art.  2.

Władzami szkoły są: a) dyrektor szkoły, b) Rada Główna szkoły i c) Rada Nauczycielska szkoły.

Art.  3.

Dyrektora mianuje na jeden rok szkolny Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z pośród trzech kandydatów przedstawionych przez Radę Nauczycielską z pomiędzy profesorów szkoły.

Dyrektor jest przedstawicielem i kierownikiem szkoły, przewodniczącym z urzędu Rady Głównej i Rady Nauczycielskiej i bezpośrednią przełożoną władzą personelu nauczającego i administracyjnego. Zakres jego praw i obowiązków wynika z powyższego charakteru 1 z przepisów szczegółowych niniejszego statutu.

Art.  4.

Zastępcą dyrektora jest profesor, który był dyrektorem bezpośrednio przed obecnym dyrektorem, względnie najbliższy dawniejszy dyrektor w razie, jeżeli bezpośrednio poprzedzający dyrektora W tym urzędzie nie może objąć zastępstwa.

Art.  5.

Rada Główna Szkoły składa się z dyrektora i z kierowników oddziałów.

Jest ona organem dla spraw administracyjnych Szkoły, jako całości i wykonywa prawa i obowiązki wynikające z przysługującej szkole osobowości prawnej. Zakres jej działania wynika z powyższego charakteru i przepisów szczegółowych niniejszego statutu. Szczegółowy rozdział kompetencji w sprawach administracyjnych między Radą Główną a dyrektorem określi regulamin Rady Głównej.

Art.  6.

Rada Nauczycielska składa się z profesorów i nauczycieli szkoły.

Jest ona organem dla spraw organizacji szkoły i nauczania w szkole, a jej zakres działania wynika z powyższego charakteru i szczegółowych przepisów niniejszego statutu.

Art.  7.

Rada Główna i Rada Nauczycielska, działają według regulaminów uchwalonych przez siebie i zatwierdzonych przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Protokuły obrad przedstawiane będą Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Art.  8.

Kierownikami oddziałów mianuje Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego na okres trzyletni profesorów szkoły na wniosek Rady Nauczycielskiej.

Kierownicy oddziałów kierują tokiem nauczania w obrąbie oddziału i szczegółowy ich zakres działania wynika z powyższego charakteru oraz poszczególnych przepisów niniejszego statutu.

Art.  9.

Profesorów szkoły mianuje Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego po wysłuchaniu opinji Rady Nauczycielskiej. Rodzaj i zakres obowiązków każdego profesora określa pismo nominacyjne.

Profesorowie otrzymują pobory urzędników państwowych V stopnia służbowego.

Urlopów w ciągu roku szkolnego nieprzekraczających tygodnia udziela profesorom dyrektor szkoły, dłuższych urlopów Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Profesorowie podlegają w sprawach dyscylinarnych władzy Komisji Dyscyplinarnej przy Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, która stosuje analogicznie przepisy ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o organizacji władz dyscyplinarnych i postępowaniu dyscyplinarnem przeciwko funkcjonarjuszom państwowym (Dz. U. R. P. № 21, poz. 165).

Art.  10.

Nauczycielami szkoły są osoby powoływane przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego po wysłuchaniu opinji Rady Nauczycielskiej do odbywania poszczególnych wykładów na czas oznaczony i w oznaczonym zakresie.

Art.  11.

Instruktorów powołuje Rada Główna.

Art.  12.

Urzędników biur szkoły i funkcjonarjuszów niższych szkoły mianuje dyrektor szkoły na podstawie uchwały Rady Głównej.

Art.  13.

Rok szkolny trwa od 1 października do 30 czerwca i dzieli się na dwa semestry: I semestr od 1 października do 31 stycznia, II semestr od 15 lutego do 30 czerwca. Wpisy uczniów odbywają się oddzielnie na każdy rok szkolny.

Art.  14.

Uczniów zwyczajnych szkoły przyjmują kierownicy oddziałów; warunki przyjęcia określa art. 5 ustawy z dnia 23 marca 1922 r. o Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie (Dz. U. R. P. № 24 poz. 197).

Wolnych słuchaczy przyjmują kierownicy oddziałów za zgodą Rady Nauczycielskiej.

Liczba uczniów na każdym oddziale jest ograniczona liczbą wolnych miejsc w pracowniach, którą oznacza Rada Nauczycielska.

W związku z tem ograniczeniem o pierwszeństwie w przyjęciu na oddział przygotowawczy rozstrzyga wynik egzaminu konkursowego, mającego stwierdzić uzdolnienie artystyczne kandydatów, w przy jęciu zaś na inne oddziały wynik egzaminu po przejściu oddziału przygotowawczego. Wymagania i sposób przeprowadzenia egzaminów określa regulamin studjów.

Po przyjęciu uczniowie zwyczajni składają wobec dyrektora przez podanie raki uroczyste przyrzeczenie przestrzegania godności akademickiej i przepisów szkolnych.

Art.  15.

Uczniowie zwyczajni otrzymują przy zapisie książeczkę, legitymacyjną i dowód osobisty z fotografją.

Wolni słuchacze otrzymują poświadczenie przyjęcia do szkoły w charakterze wolnych słuchaczy.

Art.  16.

Uczniowie zwyczajni i wolni słuchacze uiszczają przy zapisywaniu się opłatę wpisową oraz z początkiem każdego semestru opłaty za korzystanie z pracowni.

Po ukończeniu pełnego kursu nauk i złożeniu egzaminów uczniowie zwyczajni otrzymują dyplom.

Art.  17.

Regulamin i program studjów, przepisy egzaminacyjne, formy dokumentów oraz wysokość opłat wpisowych, za korzystanie z pracowni, za egzaminy i dyplomy określą osobne rozporządzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, wydane na wniosek Rady Nauczycielskiej.

Art.  18.

Rada Nauczycielska przedkłada Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego corocznie z końcem roku szkolnego plan wykładów i zająć szkolnych na najbliższy rok szkolny do zatwierdzenia.

Art.  19.

Uczniowie zwyczajni i wolni słuchacze podlegają władzy dyscyplinarnej Rady Głównej; przepisy postępowania dyscyplinarnego określi rozporządzenie Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, wydane na wniosek Rady Głównej.

Uczniowie zwyczajni mogą stowarzyszać się i zgromadzać się na zasadzie przepisów odnoszących się do stowarzyszeń i zgromadzeń akademickich, przyczem prawa i obowiązki senatów szkół akademickich wykonywa Rada Główna.

Art.  20.

-Uczniom zwyczajnym przysługują te same ulgi i przywileje w zakresie przepisów wojskowych, co studentom szkół akademickich.

Uczniowie zwyczajni korzystają narówni ze studentami szkół akademickich z ulg w taryfie kolejowej.

Art.  21.

Pierwszych profesorów i nauczycieli zamianuje Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego na podstawie opinji komisji, złożonej z delegatów Akademji Sztuk Pięknych w Krakowie pod przewodnictwem wybranego przez nich profesora Wydziału architektury w Politechnice Warszawskiej.

Pierwszego zastępcę dyrektora wyznaczy Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.105.974

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Statut Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie.
Data aktu: 20/11/1922
Data ogłoszenia: 04/12/1922
Data wejścia w życie: 04/12/1922