Taksa aptekarska oraz wydawanie środków leczniczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA PUBLICZNEGO
z dnia 27 października 1921 r.
w przedmiocie taksy aptekarskiej oraz wydawania środków leczniczych.

Na mocy art. 2 p. 13 i art. 10 zasadniczej ustawy sanitarnej z dnia 19 lipca 1919 r. (Dz. Pr. P. P. z 1919 r. № 63 poz. 371), § 7 austr. ustawy aptekarskiej z d. 18 grudnia 1906 r. (D. U. P. r. 1907 № 5) i art. 380 ros. ustawy lekarskiej (ros. Zb. Pr. t. XIII wyd. 1905 r.) zarządza się co następuje:
§  1.
Osoby, wymienione w § 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia Publicznego z dnia 11 maja 1920 r. w przedmiocie taksy aptekarskiej oraz w przedmiocie wydawania środków leczniczych (Dz. Ust. z 1920 r. № 46 poz. 284), mogą za naczynia oraz za materjały lecznice wyszczególnione w dołączonym do niniejszego rozporządzenia wykazie, zamiast cen ustanowionych na nie w załącznikach do rozporządzeń z dnia 30 kwietnia, 20 czerwca, 29 lipca i 9 września -1921 r. (Dz. U. № 40 poz. 247, Na 56 poz. 355, N° 68 poz. 445 № 78 poz. 539) pobierać ceny maksymalne podług załączonego cennika.
§  2.
Dla środków nieobjętych taksą aptekarską należy ustalić ceny sprzedażne podług następujących norm:
a)
jeżeli cena zakupu leku przez apteką nie przekracza 1000 marek za kilogram, ceną sprzedażną jednego kilograma tego leku ustala się przez doliczenie 50°/o do ceny zakupu; dla ustalenia ceny sprzedażnej hektograma, uzyskaną w powyższy sposób ceną sprzedażną kilograma dzieli się przez 8; dla ustalenia ceny sprzedażnej dekagrama dzieli się ceną uzyskaną dla hektograma przez 8 i t. d.;
b)
jeżeli cena zakupu leku przez apteką przewyższa 1000 marek, nie przekracza jednak 10000 marek za kilogram, ceną sprzedażną jednego hektograma tego leku ustala się przez doliczenie 50°/o ceny zakupu hektograma; ceny niższych jednostek wagowych ustala się sposobem wskazanym w p. a);
c)
jeżeli cena zakupu leku przez apteką przewyższa 10000 marek za kilogram, ceną sprzedażną jednego dekagrama tego leku ustala się przez doliczenie 50% do ceny zakupu dekagrama; ceny niższych jednostek wagowych ustala się sposobem wskazanym w p. a).
§  3.
Jeżeli cena zakupu przez apteką jakiegokolwiek artykułu, objętego taksą aptekarską, przewyższa 70% ceny wyznaczonej przez tą taksą, apteka, nabywając ten artykuł, może ustalić jego ceną sprzedażną w sposób wskazany w § 2 niniejszego rozporządzenia z doliczeniem do ceny zakupu 40%, zamiast wymienionych w tym artykule 50%. Przepis ten nie dotyczy preparatów galenowych, z wyjątkiem ekstraktów, pastylek, wody z migdałów gorzkich, maści rtęciowej (unguentum hydrargyri cirelei), nalewki konwaljowej oraz roztworu białczanu żelaza (liquor ferri aibuminati). Gdyby jednak cena zakupu spirytusu była wyższa od ceny, oznaczonej w taksie aptekarskiej, przepis ten może być stosowany do wszystkich preparatów galenowych, do których przyrządzania używa się spirytus.

O każdem ustaleniu ceny w sposób powyższy, zarządzający apteką obowiązany jest, w ciągu 3 dni, zawiadomić właściwą władzą administracyjną I instancji, przesyłając jednocześnie w 3 egzemplarzach wykaz, obejmujący nazwę środka leczniczego lub opakowania, jego ceną według faktury, firmą dostarczającą, datą i numer faktury, oraz ustaloną ceną sprzedażną.

Zmiana ceny w sposób wskazany w ustąpię pierwszym niniejszego artykułu, bez zawiadomienia władz we właściwym czasie będzie uważana /a przekroczenie taksy.

Za ceny zakupu w rozumieniu niniejszego rozporządzenia uważać należy jedynie ceny, wynikające z faktur hurtowych składów materjałów aptecznych.

Powyższe postanowienia nie dotyczą taksy za prace przy recepturze.

§  4.
Jeżeli przy ustalaniu ceny wyższej jednostki wagowej, aniżeli oznaczona w taksie, sposobem wskazanym w art. 6 rozporządzenia Ministra Zdrowia Publicznego z dnia 11 maja 1920 r. (Dz. U. z 1920 r. № 46 poz. 284) cena tej jednostki będzie niższa, aniżeli istotna cena zakupu z dodatkiem 50%, wolno ceną sprzedażną tej jednostki ustalić przez doliczenie 50% do ceny zakupu.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje w b. zaborze rosyjskim i austrjackim i wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Jednocześnie uchyla się art. 14 rozporządzenia Ministra Zdrowia Publicznego z dn. 11 maja 1920 r. w przedmiocie taksy aptekarskiej (Dz. Ustaw № 46 poz. 274, oraz art. 3 rozporządzenia w tym przedmiocie z dnia 30 kwietnia 1921 r. (Dz. Ustaw № 40 poz. 247).

ZAŁĄCZNIK 

Taksa za środki lecznicze.

.........................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

.........................

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.89.664

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Taksa aptekarska oraz wydawanie środków leczniczych.
Data aktu: 27/10/1921
Data ogłoszenia: 12/11/1921
Data wejścia w życie: 12/11/1921