Prowadzenie przez apteki i składy materjałów aptecznych regestracji personelu fachowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA PUBLICZNEGO
z dnia 8 października 1921 r.
w przedmiocie prowadzenia przez apteki i składy materjałów aptecznych regestracji personelu fachowego.

Na mocy p. 17 art. 2 i art. 10 Zasadniczej Ustawy Sanitarnej z 19 lipca 1919 r. (Dz. P. P. P. № 63, poz. 371) oraz art. 391 ros. ust. lekarskiej (Zb. pr. ros. tom XII wydanie 1905 r.) zarządza się co następuje:
§  1.
Zarządzający aptekami oraz składami materjałów aptecznych hurtowemi i detalicznemi (drogerjami) winni prowadzić w każdej aptece i składzie materjałów aptecznych książkę wykazu osobowego według załączonego wzoru.
§  2.
Do wykazu osobowego winni być wpisani: właściciel, zarządzający i cały personel fachowy.

W razie zmiany właściciela czy też przyjęcia lub ustąpienia zarządzającego i innych osób z pośród personelu fachowego do wykazu osobowego winna być wpisana właściwa adnotacja z wyszczególnieniem nazwiska, imienia, daty przyjęcia, względnie ustąpienia, posiadanych kwalifikacji i danych (dokumentów) jakiemi kwalifikacje te były udowodnione.

Adnotacje powyższe winny być wpisane do wykazu osobowego niezwłocznie po nastąpieniu zmian osobowych.

O każdej wpisanej do wykazu osobowego adnotacji, zarządzający apteką względnie składem materjałów aptecznych winien zawiadomić na piśmie właściwy urząd wojewódzki nie później jak w ciągu 10 dni od chwili zaszłej zmiany i przesłać uwierzytelnione odpisy dokumentów, na których zasadzie dana osoba objęła aptekę lub skład materjałów aptecznych w posiadanie lub zarząd, względnie została przyjęta jako pracownik fachowy.

§  3.
Książka wykazu osobowego winna być okazywana na żądanie państwowych władz administracyjnych, uprawnionych do kontrolowania aptek i składów aptecznych.
§  4.
Osoba, wpisywana do księgi wykazu osobowego jednocześnie z wpisaniem, winna własnoręcznie wypełnić i podpisać oraz oddać do przechowania zarządzającemu apteką lub składem materjałów aptecznych kartę regestracyjną przepisanego wzoru.
§  5.
W listopadzie każdego roku zarządzający aptekami i składami materjałów aptecznych obowiązani są przesłać do właściwych urzędów wojewódzkich karty regestracyjne wszystkich osób, które w książce wykazu osobowego w dniu 1 listopada były wpisane.
§  6.
Winni przekroczenia przepisów niniejszego rozporządzenia ulegną karze zgodnie z art. 103 ustawy lekarskiej (Zb. pr. ros. tom XIII) o ile w myśl ogólnych przepisów karnych nie podlegają surowszej karze.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje na obszarze b. zaboru rosyjskiego i wchodzi w życie z dniem ogłoszenia; jednocześnie tracą moc obowiązującą wszelkie poprzednie rozporządzenia i przepisy o ile są sprzeczne z postanowieniami niniejszego rozporządzenia.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR KSIĄŻKI WYKAZU OSOBOWEGO W APTEKACH I SKŁADACH MATERJAŁÓW APTECZNYCH.

Imię i nazwisko właściciela apteki lub składu materjałów aptecznych. Wyszczególnienie dokumentów, na których zasadzie posiada aptekę lub skład materjałów aptecznych. Data objęcia w posiad. Data wyzbycia się. Imię i nazwisko zarządzającego apteką lub składem materjałów aptecznych. Wyszczególnienie dokumentów, na których zasadzie objął zarząd. Data objęcia zarządu. Data przekazania zarządu inne] osobie. Nazwisko pracujących w aptece lub składzie materjałów aptecznych. Wyszczególnienie dokumentów, na których zasadzie zostali przyjęci do apteki lub składu materjałów aptecznych. Odkąd pracują i kiedy wysiano raport o przyjęciu ich. Odkąd przestali pracować i kiedy wysłano raport o ustępieniu ich.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024