Zmiany i uzupełnienia przepisów przewozowych, stanowiących część I taryfy ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 10 października 1921 r.
w przedmiocie zmian i uzupełnień przepisów przewozowych, stanowiących część I taryfy ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt.

Na mocy dekretu z d. 7 lutego 1919 r. o tymczasowem przekazaniu Ministrowi Komunikacji prawa wydawania przepisów o przewozie pasażerów, bagażu i towarów oraz ustalania taryf przewozowych na kolejach polskich (Dzień. Praw № 14, poz. 152) zarządzam w porozumieniu z Ministrami Skarbu oraz Przemysłu i Handlu co następuje:
§  1.
W przepisach przewozowych stanowiących część I taryfy ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt (Dz. Ust. R. P. r. 1921 № 65, poz. 414), wprowadza się następujące zmiany i uzupełnienia:

Art. 47 ust. 1 uzupełnia się zdaniem:

"Do przewozu takich zwłok wymagane jest dołączenie do dowodów przewozowych zaświadczenia władz sanitarno-lekarskich, że zwłoki pochodzą od ludzi, zmarłych nie na zakaźne choroby".

W ust. 2 tegoż art. 47 po słowach "skrzyniach lub trumnach" dodaje się "zabezpieczonych od wycieku".

W art. 59 w postanowieniu wykonawczem III po słowach "nadwyżki wagi" dodaje się słowa: "tudzież przeładowanie wagonu, nienależycie przez nadawcę załadowanego".

Postanowienie wykonawcze V tegoż art. 59 uzupełnia się zdaniem:

"Nie dotyczy to jednak przesyłek, nadawanych w komunikacji bezpośredniej i sąsiedzkiej z kolejami zagranicznemi, oraz przesyłek, załadowywanych do wagonów 30 tonnowych".

W art. 60 podane w ust. 1-m a) i b) opłaty: 20, 5, 1 i 10 mk. zmienia się odpowiednio na 100, 50, 10 i 100 mk.

W art. 61 dodaje się ustęp 7 treści następującej".

"7. Na żądanie nadawcy, kolej może stwierdzać fakt przyjęcia przesyłki do przewozu także w inny sposób, np. przez ostemplowanie odpowiedniej adnotacji w księdze pokwitowań. Podobne stwierdzenie faktu przyjęcia przesyłki do przewozu nie ma jednak tego znaczenia, które posiada wtórnik listu przewozowego".

W art. 63 w ust. 6 skreśla się zdanie: "Jeżeli kilka dni świątecznych i niedzielny następują z kolei, opłaty za przetrzymanie wagonu pobiera się tylko za dzień jeden".

Art. 74 ust. 2 uzupełnia się postanowieniem wykonawczem treści następującej:

"(Post. wyk.) Jeżeli odpowiedź od nadawcy nie nadejdzie w ciągu 4 dni, od chwili zażądania przez kolej wskazówek co do sposobu postępowania z przesyłką, pobiera się składowe, wskazane w wykazie opłat dodatkowych. W tych wypadkach, kiedy kolej nie ma prawa wyładowania (ze względów celnych, akcyzowych i innych) pobiera się, po upływie tegoż 4-dniowego terminu, opłata za przetrzymanie wagonu".

Art. 77 ust. 2 uzupełnia się dodatkowem postanowieniem wykonawczem treści następującej:

"(Post, wyk.) II. Kolej może odmówić sprawdzenia wagi przesyłek całowagonowych, przewożonych luzem lub zsypem, jeżeli żądanie sprawdzenia zgłoszone zostało już po wyładowaniu tychże przesyłek z wagonu".

Art. 80 ust. 2 uzupełnia się dodatkowem postanowieniem wykonawczem treści następującej:

"(Post. wyk.) II. Zwrot kolei wagonów po dokonaniu wyładunku powinien być dokonany w stanie, czyniącym je zdatnemi do nowego załadowania, a więc w stanie należytej czystości i z pozakładanemi częściami składowemi wagonu. W razie niespełnienia tego obowiązku przez odbiorcę, kolej dokonywa tych czynności sama z pobraniem za to opłat, przewidzianych w wykazie opłat dodatkowych".

W ust. 6 tegoż art. 80 skreśla się zdanie:

"Jeżeli niedziele i dni świąteczne następują po sobie, wówczas postojowe pobiera się tylko za jeden dzień".

W art. 88 w postanowieniu wykonawczem wysokość odszkodowania zmienia się z 20 mk. na 50 mk. za 1 kg.

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 listopada 1921 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.83.593

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiany i uzupełnienia przepisów przewozowych, stanowiących część I taryfy ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt.
Data aktu: 10/10/1921
Data ogłoszenia: 20/10/1921
Data wejścia w życie: 01/11/1921