Uiszczanie gotówką opłat sądowych w b. dzielnicy austrjackiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SPRAWIEDLIWOŚCI I SKARBU
z dnia 28 września 1921 r.
o uiszczaniu gotówką opłat sądowych w b. dzielnicy austrjackiej.

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 1 marca 1921 r. (Dz. Ust. № 26 poz. 143) o podwyższeniu opłat sądowych w b. dzielnicy austrjackiej zarządza się co następuje:
§  1.
Należytości sądowe przepisane austr. ces. rozporządzeniem z 15 września 1915 (Dz. p. p. № 279) i ustawą z 1 marca 1921 (Dz. Ust. № 26 poz. 143), o ile w myśl art. 9 tej ustawy opłacane będą w gotówce, należy składać u urzędnika sądowego prowadzącego księgę pieniężną.

Urzędnik ten wpisuje wpłaconą należytość do prowadzonego w 2 egzemplarzach "Dziennika należytości stemplowych" a na odnośnym akcie potwierdza w miejscu przeznaczonem na przytwierdzenie stempla: "należytość stemplową w kwocie ...... uiszczono gotówką do poz. .... Dz. N. St. №. ...... z r. ...........".

Powyższy dziennik będzie pisany na luźnych arkuszach tygodniowych i ma zawierać w nagłówku kolejną numerację rozpoczynającą się z początkiem każdego roku kalendarzowego, oznaczenie odnośnego sądu i przeciąg czasu, (tydzień), który obejmuje; w treści zaś swej ma podawać: pozycję bieżącą dziennika, liczbę czynności i rodzaj aktu wraz z danemi służącemi do obliczenia należytości wreszcie kwotę pobranej należytości.

§  2.
Strona wnosząca podanie bezpośrednio do sądu winna przed oddaniem go do biura podawczego złożyć gotówkę przypadającą tytułem należytości stemplowej, do rąk prowadzącego księgę pieniężną, który potwierdzi złożenie należytości w sposób wskazany w § 1.
§  3.
Gdy pismo nadejdzie pocztą, a równocześnie należytość zostanie przesiana w gotówce, urzędnik biura podawczego skieruje odnośne pismo, przed oddaniem go do oddziału kancelaryjnego, do prowadzącego księgę pieniężną w celu umieszczenia na nim potwierdzenia uiszczenia należytości (§ 1).
§  4.
Należytości sądowe złożone w gotówce winien sąd odsyłać miejscowemu urzędowi podatkowemu co 8 dni, dołączając podsumowane i podpisane oba egzemplarze dziennika, z których jeden zatrzymuje urząd podatkowy u siebie a drugi zwraca z potwierdzeniem przyjęcia wymieniając artykuł i daty zarachowania.
§  5.
Artykuł 9 ustawy z 1 marca 1921 r. (Dz. Ust. № 26 poz. 143) nie zmienia przepisów o bezpośrednim wymiarze należytości przez władze skarbowe i o obowiązku sądów donoszenia władzom skarbowym o wypadkach podlegających bezpośredniemu wymiarowi.
§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024