Wcielenie państwowej organizacji wykonawczej służby bezpieczeństwa we Lwowie i Krakowie do policji państwowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 11 lipca 1921 r.
w przedmiocie wcielenia państwowej organizacji wykonawczej służby bezpieczeństwa we Lwowie i Krakowie do policji państwowej.

Na zasadzie art. 3 przepisów przejściowych do ustawy o policji państwowej 2 dn. 24 lipca 1919 r. (Dz. Pr. № 61 poz. 363) zarządzam co następuje;
§  1.
Z dniem 15 sierpnia 1921 r. policja państwowa we Lwowie i Krakowie zorganizowana zostaje na wzór komend powiatowych i podlegać będzie w zakresie służby bezpieczeństwa i czynności wykonawczych, zgodnie z art. 11 ust. o poi. państw., dyrektorom policji tychże miast.
§  2.
Ciążące dotychczas na dyrekcjach policji miast Lwowa i Krakowa obowiązki, przewidziane w "Głównych zarysach organizacji władz policyjnych", zatwierdzonych postanowieniem cesarskiem z dn. 10 lipca 1850 r. i ogłoszonych dla Galicji rozporządzeniem namiestnika z dn. 4 czerwca 1851 r. (Dz. praw kraj. № 125), przechodzą na nowoutworzone komendy policji państwowej we Lwowie i Krakowie w ramach, określonych art. 2 ustawy o policji państwowej.

W szczególności w powyższych ramach należeć będą do rzeczonych komend policji państwowej:

a)
dozór nad cudzoziemcami, mieszkającymi we Lwowie i Krakowie, w myśl istniejących przepisów, oraz wykonanie wydalenia podejrzanych obcych, szczególnie, zagranicznych emisarjuszy i cudzoziemców, zakłócających porządek (§ 4 Głównych zarysów organizacji władz policyjnych);
b)
dozorowanie szczególnie sygnalizowanych i podejrzanych indywiduów i badanie w razie danym autentyczności paszportów (§ 5 Głów. zar. org. władz polic);
c)
donoszenie dyrekcjom policji o spostrzeżeniach, poczynionych przy stykaniu się z ludnością, a wyszczególnionych w § 8 powyższego rozporządzenia organizacyjnego;
d)
współdziałanie z dyrekcjami policji w walce ze szpiegostwem i wogóle z działalnością antypaństwową (§ 11 Gł. zar. org. władz polic);
e)
staranie o bezpieczeństwo osób i mienia wykonywać się mające, według postanowień §§ 12, 13, 14, 15, 16 i 28 wyżej wymienionych "Gł. zar. org. władz policyjnych" oraz nadzór nad składami i handlami materjałów wybuchowych i handlami broni;
f)
utrzymanie porządku publicznego, według postanowień §§ 18, 29, 21 i pierwszego ustępu § 25 "Głównych zarysów organizacji władz policyjnych", dozór nad ruchem kołowym, utrzymanie porządku podczas przedstawień teatralnych i widowisk w odnośnych lokalach oraz kinach, wreszcie dozór nad włóczącymi się kuglarzami, muzykantami, arfenistami, śpiewakami i t. p,;
g)
współdziałanie z dyrekcjami policji w sprawie powstrzymania publicznego nierządu i nadzór nad zachowaniem się prostytutek, tudzież współdziałanie w sprawie zapobiegania nieobyczajności, wywołującej publiczne zgorszenie, przez dozorowanie publicznych kąpieli i wszystkich wystaw, szyldów, napisów i t. d. (§§ 22 i 23 Gł. zar. org. władz polic);
h)
popieranie gminy przy sprawowaniu policji miejscowej według § 33 powyższych Gł. zar. org. władz polic.
§  3.
Urzędnicy., i niżsi funkcjonariusze dyrekcji policji we Lwowie i Krakowie, którzy przejęci zostaną do policji państwowej, przechodzą na etat policji państwowej i obowiązują ich wszystkie postanowienia ustawy o policji państwowej.
§  4.
Areszta policyjne wraz z personelem dozorczym oraz inne budynki i lokale, jak ekspozytury, komisarjaty, inspekcje i strażnice, tudzież inwentarz żywy i martwy do nich należący, przekazane zostają policji państwowej od 15 sierpnia 1921 r.

O ileby zaszła konieczność dalszego zatrzymania pewnych lokali lub tylko ich części przez dyrekcję policji, sprawę tę rozstrzygnie i ureguluje Generalny Delegat Rządu na Małopolską w porozumieniu z Główną Komendą policji państwowej po rozpatrzeniu odpowiednich wniosków interesowanego dyrektora policji.

§  5.
Generalny Delegat Rządu na Małopolską w porozumieniu z Główną Komendą policji wyda potrzebne zarządzenia.
§  6.
Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc obowiązującą ostatni ustęp § 2 rozporządzenia z dn. 12 listopada 1919 r. (Dz. Ust. № 87 poz. 475).

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024