Podwyższenie i ujednostajnienie akcyzy od zapałek.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 maja 1921 r.
o podwyższeniu i ujednostajnieniu akcyzy od zapałek.

Wysokość i sposób uiszczenia akcyzy od zapałek.

Na mocy ustawy z dnia 10 maja 1921 r. (Dz. Ust. R. P. z r. 1921 № 41 poz. 248), zarządza Rada Ministrów zgodnie z powziętą w dniu 17 maja 1921 r. uchwałą co następuje;

§  1. 1
Zamiast stosowanych dotychczas w poszczególnych dzielnicach państwa różnolitych stóp opodatkowania zapałek - wprowadza się jednolitą opłatę akcyzy od zapałek na następujących zasadach:
a)
zapałki wszelkich rodzajów podlegają akcyzie w wysokości jednej marki od pudełka, zawierającego nie więcej, niż sześćdziesiąt sztuk, od pudełka zaś z zawartością większą-w wysokości jednej marki od każdych sześćdziesięciu sztuk lub reszty ilości tej nie-dosięgającej;
b)
od zapałek zaopatrzonych masą zapalną, na obu końcach, lub też w inny sposób umożliwiający więcej zapaleń, akcyzę wymierza się według ilości możliwych zapaleń.
§  2.
Zapałki, sprowadzone z zagranicy, podlegają opłacie akcyzy narówni z zapałkami wyrobu krajowego, niezależnie od obowiązku uiszczenia należności celnych.
§  3.
Zapałki wyrobu krajowego, przeznaczone do wywozu zagranicę, wolne są od opłaty akcyzy pod warunkiem zastosowania się do przepisanych formalności.
§  4. 2
Opłatę akcyzy od zapałek uskutecznia się przez naklejenie na pojedynczych pudełkach opasek podatkowych (banderoli), wykupywanych w kasach skarbowych.

Cena sprzedażna banderoli, oprócz należności akcyzowej, zawierać może również koszta przygotowania banderoli w wysokości ustalonej przez Ministra Skarbu; Minister Skarbu ma prawo, w razie uznania, zaniechać pobierania tych kosztów.

§  5.
Banderolowanie zapałek, wyrobionych w kraju, odbywa się przed wypuszczaniem ich z fabryki, zapałek zaś sprowadzonych z zagranicy, po nadejściu ich do miejsca przeznaczenia, w lokalach składowych sprowadzającego. Banderolowanie to w obu wypadkach podlega nadzorowi organów Kontroli skarbowej.

Postanowienia karne.

§  6.
Wszelkie grzywny, ustanowione dotychczas za naruszenie ustaw i rozporządzeń, obowiązujących co do opodatkowania zapałek w poszczególnych dzielnicach Państwa, wymierzać należy w wysokości dziesięciokrotnej.

Kary pozbawienia wolności oraz kompetencja władz wymierzających kary pozostają bez zmiany.

§  7.
Osoby winne naruszenia tych przepisów niniejszego rozporządzenia, które nie są zawarte w ustawach i rozporządzeniach, obowiązujących co do opodatkowania zapałek w poszczególnych dzielnicach Państwa, podlegają karze grzywny do dziesięciu tysięcy marek, w razie zaś nieściągalności tej grzywny, karze aresztu do jednego miesiąca.

Przepisy szczegółowe dla b. zaboru austrjackiego.

§  8.
Uchyla się moc obowiązującą § 17 ustęp 3 austrjackiego rozporządzenia cesarskiego z dnia 29 sierpnia 1916 r. (austr. Dz. Ust. № 278), wedle którego Minister Skarbu upoważniony jest ustanawiać w porozumieniu z Ministrem Handlu najwyższe ceny zapałek w handlu hurtowym i detalicznym.

Postanowienie to nie uchyla jednak możności ustanowienia tych cen na podstawie innych przepisów obowiązujących.

§  9. 3
W b. zaborze austrjackim pobierać się będzie nadal istniejący tam podatek od zapalniczek. Stopy tego podatku ustanowione w § 8 wymienionego w poprzednim artykule rozporządzenia cesarskiego, podwyższa się następująco:
1)
zapalniczki kieszonkowe o wadze poszczególnej sztuki nie większej, niż dwadzieścia pięć gramów, podlegają akcyzie w wysokości dwudziestu pięciu marek;
2)
większe zapalniczki kieszonkowe podlegają akcyzie w wysokości pięćdziesięciu marek;
3)
zapalniczki stołowe i ścienne podlegają akcyzie w wysokości stu pięćdziesięciu marek od jednej sztuki.

Postanowienia przejściowe.

§  10.
Banderoli, wykupionych przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia po niższej cenie, niż ustanowiona w §§ 1 i 4 ustęp drugi będzie można po wejściu w życie tego rozporządzenia użyć do naklejania na pudełka pod warunkiem uprzedniego dopłacenia różnicy pomiędzy dotychczasową a podwyższoną stopą akcyzy.
§  11.
Na obszarach Państwa, na których nie miał dotychczas zastosowania system banderolowania zapałek, zezwala się na obrót nieobanderolowanemi zapałkami, pochodzącemi z zapasów, pozostałych z czasów przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, jednakże tylko przez przeciąg jednego miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. Zapałki w tym terminie nierozsprzedane i wogóle niezużytkowane, ulegną nowemu opodatkowaniu wedle pełnych stóp, w § 1 określonych, za pomocą naklejenia banderoli.

Postanowienia końcowe.

§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie po upływie czternastu dni od dnia ogłoszenia i obowiązuje na całym obszarze Państwa z wyjątkiem b. zaboru pruskiego.
§  13.
Obowiązujące w poszczególnych dzielnicach ustawy i rozporządzenia o opodatkowaniu zapałek tracą z chwilą wejścia w życie niniejszego rozporządzenia moc obowiązującą tylko o tyle, o ile poszczególne postanowienia tych ustaw i rozporządzeń sprzeczne są z postanowieniami niniejszego rozporządzenia.
§  14.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Skarbu.
1 Z dniem 1 stycznia 1922 r. stopę opodatkowania zapałek, ustanawiają. dla b. zaboru rosyjskiego i austriackiego w wysokości jednej marki od pudełka, zawierającego nie więcej, jak 60 sztuk zapałek, podwyższa się na dwie marki, zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 1921 r. o podwyższeniu akcyzy od zapałek (Dz.U.21.106.780).

Z dniem 18 listopada 1922 r. ustanowiony dla b. dzielnicy rosyjskiej i austrjackiej podatek od zapałek w wysokości 2 mk. podwyższa się na 6 (sześć) mk. od pudełka zawierającego nie więcej, jak 60 zapałek, zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 3 listopada 1922 r. w przedmiocie podwyższenia akcyzy od zapałek na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U.22.99.910).

Z dniem 7 kwietnia 1923 r. podatek od zapałek-podwyższa się na 80 mk. poi. od pudełka zawierającego nie więcej, jak 60 zapałek bez względu na rodzaj zapałek, zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 24 listopada 1921 r. o podwyższeniu akcyzy od zapałek (Dz.U.21.100.718).

Z dniem 27 czerwca 1923 r. podatek od zapałek w wysokości 80 mk. podwyższa się na 120 mk. od pudełka zawierającego nie więcej, jak 60 zapałek, z tym że wyjątek stanowią książeczki z zapałkami, zawierające do 30 zapałek, które mogą być po 2 sztuki oklejone jedną opaską podatkową, zgodnie z § 1 24 listopada 1921 r. o podwyższeniu akcyzy od zapałek (Dz.U.21.100.718).

2 Z dniem 1 stycznia 1922 r. równocześnie z podwyższeniem akcyzy od zapałek podwyższa się od 1 stycznia 1922 r. także zwrot kosztów sporządzenia banderol z dotychczasowych dziesięciu marek za tysiąc sztuk na czterdzieści marek za tysiąc sztuk. Zatem łącznie z akcyzą wynosić będzie cena sprzedażna tych banderol, począwszy od 1 stycznia 1922 r. 2.040 mk. za tysiąc sztuk, z czego przypadnie na akcyzę 2,000 mk. a na zwrot kosztów sporządzenia banderol 40 mk, zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 24 listopada 1921 r. w przedmiocie wykonania rozporządzeń Rady Ministrów o podwyższeniu akcyzy od zapałek (Dz.U.21.100.718).
3 Z dniem 1 stycznia 1922 r. stopę opodatkowania w b. zaborze austriackim zapalniczek podwyższa się: 1) co do zapalniczek kieszonkowych o wadze poszczególnej sztuki nie większej, niż 25 gramów - z dwudziestu pięciu marek na pięćdziesiąt marek od sztuki, 2) co do większych zapalniczek kieszonkowych - z pięćdziesięciu marek na sto marek od sztuki, 3) co do zapalniczek stołowych i ściennych - ze stu pięćdziesięciu marek na trzysta marek od sztuki, zgodnie z § 2 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 1921 r. o podwyższeniu akcyzy od zapałek (Dz.U.21.106.780).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024