Przymusowe szczepienie ochronne przeciw cholerze i tyfusowi brzusznemu.

ROZPORZĄDZENIE
NACZELNEGO NADZWYCZAJNEGO KOMISARZA DO WALKI Z EPIDEMJAMI
z dnia 12 stycznia 1921 r.
w przedmiocie przymusowego szczepienia ochronnego przeciw cholerze i tyfusowi brzusznemu.

Na podstawie art. 3 ustęp C. ustawy z dnia 14 lipca 1920 r. (Dz. Ust. Rz. P. № 61 poz. 388) o utworzeniu Urzędu Naczelnego Nadzwyczajnego Komisarza do walki z epidemjami, grożącemi Państwu klęską powszechną zarządzam:
Przymusowe szczepienie ochronne przeciw cholerze i tyfusowi brzusznemu dla kategorji osób wyszczególnionych w art. 1.
Art.  1.

Przymusowemu szczepieniu ochronnemu przeciw cholerze i tyfusowi brzusznemu podlega:

a)
cały personel lekarski i pomocniczy zatrudniony w szpitalach zarówno epidemicznych jakoteż i ogólnych łącznie ze wszystkiemi osobami, które mają styczność z chorymi i z przedmiotami szpitalnemi, (dezynfektory, praczki, stróże, posługacze i t. p.),
b)
osoby zatrudnione w zakładach dezynfekcyjnych (kamerach i dezynfekcyjnych (odwszalniach), łaźniach publicznych, mykwach, przytułkach noclegowych i wogóle zakładach, mających na celu odczyszczanie osób i rzeczy (zakład do palenia śmieci i t. p.),
c)
personel lekarski oraz pomocniczy zajęty przy pogotowiach ratunkowych i stanowiący służbę dozorów miejskich,
d)
wszyscy funkcjonarjusze zatrudnieni przy urządzeniach wodociągowych, jako to: stacjach filtrów, pomp i t. p.,
e)
wszystkie osoby zatrudnione przy żegludze na drogach wodnych zarówno na statkach pasażerskich, jako też na statkach towarowych, a więc statkach parowych, berlinkach, galarach, łodziach wszelkiego typu jako też osoby zatrudnione stale w portach, przystaniach, holowniach, przy przewozach, mostach, promach i t. p.,
f)
służba konduktorska w pociągach pasażerskich szeroko i wąskotorowych,
g)
milicja miejska,
h)
personel zajęty przy zakładach czyszczenia miast, taborach asenizacyjnych,
i)
personel zakładów pogrzebowych, służba cmentarzy wszelkich obrządków,
k)
handlarze szmat i starzyzny - personel sortowni szmat, tandeciarni i t. p.,
l)
obsługa więzień i aresztów, a także sami więźniowie i aresztowani.
Art.  2.

Zarządzenia wykonawcze, dotyczące przymusowego szczepienia osób wymienionych w art. 1, wydadzą odnośnie do osób:

1)
wymienionych w pkt. a) art. 1 naczelni lekarze odnośnych szpitali,
2)
wymienionych w pkt. b) i d) art. 1 lekarze miejscy,
3)
wymienionych w pkt. c) art. 1 naczelni lekarze pogotowia,
4)
wymienionych w pkt. e) art. 1 Naczelny Nadzwyczajny Komisarz w porozumieniu z Ministrem Robót Publicznych,
5)
wymienionych w pkt. f) art. 1 Naczelny Nadzwyczajny Komisarz w porozumieniu z Ministrem Kolei i zarządami kolei wąskotorowych,
6)
wymienionych w pkt. g) h) i) art. 1 Naczelny Nadzwyczajny Komisarz w porozumieniu z magistratami miast względnie Komisarzami Rządowymi,
7)
wymienionych w pkt. 1) art. 1 Naczelny Nadzwyczajny Komisarz w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości i Ministrem Spraw Wewnętrznych.

Osoby wymienione w powyższych artykułach, które nie zastosują się do postanowień niniejszego rozporządzenia karane będą w myśl art. b ustawy z dn. 14 lipca 1920 r. (Dz. Ust. № 61 poz. 388) w drodze administracyjnej grzywną do wysokości 10.000 mk. lub 3 mies. aresztem względnie grzywną i aresztem łącznie.

Art.  3.

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzien. Ustaw Rz. P. i przeprowadzone ma być w ciągu dwu miesięcy.

Sprostowanie

do ustawy z dn. 17. XII. 20 (Dz. Ust. R. P. № 3, poz. 8).

W ustawie z dnia 17 grudnia 1920 r. w przedmiocie zmiany art. VI ustawy z dn. 23.V.1873 r. (austr. Dz. u. p. № 119), wprowadzającej procedurę karną:

w art. 1 punkt 1 A. zamiast "o zdradę..." winno być "o zbrodnie...";

w art. 1 punkt B ") zamiast "o zbrodnię główną..." winno być "o zdradę główną...".

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.5.30

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przymusowe szczepienie ochronne przeciw cholerze i tyfusowi brzusznemu.
Data aktu: 12/01/1921
Data ogłoszenia: 12/01/1921
Data wejścia w życie: 12/01/1921