Tymczasowy pobór państwowego podatku dochodowego.

USTAWA
z dnia 20 maja 1921 r.
o tymczasowym poborze państwowego podatku dochodowego.

Art.  1.

Władze skarbowe I instancji mogą, nie naruszając prawa i obowiązku właściwych Komisji szacunkowych (przewodniczącego) do prawidłowego wymiaru państwowego podatku dochodowego, państwowy podatek dochodowy od dochodów, uzyskanych w latach 1919 i 1920, względnie wykazanych w zamknięciu rachunkowem lat operacyjnych 1918/19 i 1919/1920 lub 1919/20 i 1920/21, ustalić tymczasowo na podstawie wniesionych zeznań o dochodzie (Dz. Ust. z roku 1920 № 82, poz. 550).

Uprawnienie to nie dotyczy dochodów, od których służbodawca potrąca podatek w myśl art. 89 i 90 ustawy z dnia 16 lipca 1920 r. o państwowym podatku dochodowym i podatku majątkowym (Dz. Ust. z roku 1920 № 82, poz. 550).

Gdy zeznania, ustawą wymaganego, mimo wezwania w terminie nie złożono, podatek ustala władza skarbowa na podstawie protokularnego orzeczenia conajmniej dwóch rzeczoznawców, z grona płatników w tej samej lub zbliżonej gałęzi gospodarczej, na podstawie danych, jakiemi władza rozporządza, uwzględniając przedewszystkiem wyniki wymiarów innych podatków.

Tymczasowe ustalenie podatku dochodowego nastąpić może dopiero po upływie terminu, wyznaczonego po ogłoszeniu niniejszej ustawy, do wnoszenia zeznań.

Art.  2.

Podatników wzywa się do uiszczenia tymczasowo ustalonych kwot podatkowych za pomocą wezwania płatniczego, przeciw któremu niema środka prawnego.

Art.  3.

Kwoty tymczasowo ustalonego podatku, nie wpłacone do dni 30, ściągają organy skarbowe w drodze egzekucji na podstawie obowiązujących przepisów. Ponadto pobiera się od zaległej kwoty podatku odsetki za zwłokę, w wysokości 2% miesięcznie. Miesiąc zaczęty liczy się za pełny. Kwoty zaległości od 50 fen. wzwyż zaokrągla się do jednej marki, kwot mniejszych nie uwzględnia się.

Art.  4.

W wypadkach, gdy ściągnięcie podatku tymczasowego, ustalonego według danych okoliczności, mogłoby być zagrożone, mogą władze skarbowe, równocześnie z wezwaniem płatniczem, zarządzić tymczasowe zabezpieczenie tego podatku na majątku płatnika, w drodze administracyjnej, lub przez właściwy sąd. Sąd winien odnośnym wezwaniom władz skarbowych bez zwłoki uczynić zadość; do dokonania zabezpieczenia nie potrzeba poświadczenia grożącego niebezpieczeństwa.

Art.  5.

Podatek tymczasowo ustalony uwzględnia się odpowiednio przy ostatecznym wymiarze podatku.

Art.  6.

Jeśli ostatecznie wymierzony podatek dochodowy i majątkowy nie dosięgnie kwoty, tymczasowo ustalonej na podstawie niniejszej ustawy, należą się płatnikowi od Skarbu Państwa od nadwyżki, wpłaconej na podatek tymczasowy, odsetki w wysokości ½% za każdy pełny miesiąc od dnia wpłaty aż do dnia doręczenia ostatecznego nakazu płatniczego. Nadwyżka z odsetkami ma być podatnikowi zwrócona, o ile nie ma on zaległości z tytułu innych podatków.

Art.  7.

Odnośnie do osób fizycznych i prawnych, wymienionych w części drugiej art. 75 ustawy z dnia 16 lipca 1920 r. (Dz. Ust. Na 82 poz. 550), Minister Skarbu mocen jest rozszerzyć stosowanie tej ustawy także na dochody z roku 1921, względnie na dochody wykazane w zamknięciach rachunkowych za rok operacyjny 1929/21 lub 1921/22. Przepis ten jednak nie stosuje się do osób, które w ciągu roku uzyskały stałe uposażenie służbowe w wysokości, podlegającej opodatkowaniu.

Art.  8.

Wykonanie tej ustawy porucza się Ministrowi Skarbu, ewentualnie w porozumieniu z Ministrem b. Dzielnicy Pruskiej, o ile zaś chodzi o wykonanie art. 4 - Ministrowi Skarbu w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.

Art.  9.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.

Rozporządzenie Rady Obrony Państwa z 17 września 1920 r. w przedmiocie uiszczania podatków bezpośrednich (Dz. Ust. № 92, poz. 603) traci moc obowiązującą.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.47.287

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Tymczasowy pobór państwowego podatku dochodowego.
Data aktu: 20/05/1921
Data ogłoszenia: 11/06/1921
Data wejścia w życie: 11/06/1921