Tymczasowy ustrój władz i urzędów celnych na obszarze b. dzielnicy pruskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 29 kwietnia 1921 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem b. Dzielnicy Pruskiej w przedmiocie tymczasowego ustroju władz i urzędów celnych na obszarze b. dzielnicy pruskiej.

Na mocy art. 3 i 15 ustawy z dnia 31 lipca 1919 r. o tymczasowej organizacji władz i urzędów skarbowych (Dz. Pr. P. P. z 1919 № 65, poz. 391) art. 6 punkt d) ustawy z dnia 1 sierpnia 1919 r. o tymczasowej organizacji zarządu b. dzielnicy pruskiej (Dz. Pr. P. P. z 1919 r. № 64, poz. 385) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z 15 stycznia 1921 r. w przedmiocie przekazania Ministerstwu Skarbu zarządu spraw celnych na obszarze b. dzielnicy pruskiej (Dz. Ust. R. P. z 1921 r. № 9, poz. 44) zarządzam w porozumieniu z Ministrem b. Dzielnicy Pruskiej co następuje:
§  1.
Aż do czasu ustawowego przeprowadzenia organizacji władz i urzędów celnych, jednolitej dla całego obszaru Rzeczypospolitej Polskiej, pozostają w mocy na obszarze b. dzielnicy pruskiej dotychczasowe przez b. władze zaborcze wydane w tym względzie przepisy, o ile nie zostały uchylone przepisami, wydanemi przez władze polskie bądź dla obszaru całego Państwa, bądź też dla obszaru b. dzielnicy pruskiej.
§  2.
Dotychczasowy zakres działania i tok czynności Dyrekcji Ceł w Poznaniu i podległych jej urzędów celnych w zakresie spraw czysto celnych utrzymuje się w mocy ze zmianami wymienionemi w następujących paragrafach.
§  3.
Pod wyłączną kompetencję Ministra Skarbu podpadają:
1)
stawianie wniosków do ciała ustawodawczego na wydawanie nowych ustaw lub zmianę istniejących;
2)
wydawanie lub zmiana rozporządzeń, ogólnie obowiązujących;
3)
interpretacja przepisów ustawowych i postanowień zawartych w rozporządzeniach;
4)
zatwierdzanie budżetu i zarządzeń Dyrekcji Ceł w Poznaniu w sprawach organizacyjnych;
5)
nadawanie posad urzędnikom celnym i urzędnikom straży celnej od VIII stopnia służbowego w górę, tudzież przenoszenie takich urzędników do innych miejsc służbowych;
6)
przenoszenie w stan spoczynku urzędników celnych i urzędników straży celnej od VIII stopnia służbowego w górę;
7)
zezwalanie na pobór emerytur i darów z łaski za granicę;
8)
przyjmowanie ponowne do służby państwowej urzędników, oddalonych w drodze karnej lub dyscyplinarnej;
9)
orzecznictwo taryfowo-celne i rozstrzyganie wszystkich spraw, których orzecznictwo według dotychczasowych przepisów należy do władzy centralnej;
10)
rozstrzyganie zażaleń skierowanych przeciw zarządzeniom Dyrekcji Ceł w Poznaniu;
11)
naczelna kontrola w sprawach celnych: administracyjnych, kasowych i rachunkowych.
§  4.
Do zakresu działania Dyrekcji Ceł w Poznaniu należy:
1)
bezpośrednie zwierzchnictwo i nadzór nad urzędami celnemi i organami straży celnej w jej okręgu administracyjnym położonemi;
2)
spełnianie czynności połączonych z wykonaniem budżetu państwowego;
3)
spełnianie czynności poruczonych jej jako asygnującej władzy celnej 11 instancji przez właściwe przepisy lub rozporządzenia Ministra Skarbu;
4)
orzecznictwo I instancji w sprawach nie zastrzeżonych Ministerstwu Skarbu, ani nienależących do zakresu działania urzędów celnych, zaś w II instancji w sprawach wchodzących w zakres działania urzędów celnych;
5)
składanie Ministerstwu Skarbu wniosków w zakresie projektów ustaw i przepisów celnych, oraz spraw organizacyjnych;
6)
spełnianie czynności administracyjnych, związanych z ochroną granic Państwa, o ile nie są zastrzeżone Ministerstwu Skarbu.
§  5.
Do urzędów celnych należy:
1)
wymiar i pobór ceł, jakoteż spełnianie wszelkich związanych z tem czynności, według obowiązujących w tym względzie szczegółowych przepisów,
2)
orzecznictwo w sprawach niezastrzeżonych Dyrekcji Ceł i Ministerstwu Skarbu.
§  6.
Dotychczasowe przepisy kasowo-rachunkowe pozostają w mocy z tą zmianą, że przekazane do Centralnej Kasy Dyrekcji Ceł w Poznaniu, dochody z ceł przelewa Dyrekcja Ceł w Poznaniu do Centralnej Kasy Państwowej w Warszawie.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024