Ustanowienie Komisarza i podkomisarzy granicznych do regulacji spraw, wynikających z rozgraniczenia Polski i Niemiec.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 stycznia 1921 r.
o ustanowieniu Komisarza i podkomisarzy granicznych do regulacji spraw, wynikających z rozgraniczenia Polski i Niemiec.

Na mocy art. 12 i 18 dekretu z dnia 3 stycznia 1918 r. o tymczasowej organizacji władz naczelnych (Dz. Pr. Kr. P. z 1918 r. № 1, poz. 1) oraz ustawy z dnia 31 lipca 1919 r. o ratyfikacji traktatu pokoju między Mocarstwami Sprzymierzonemi i Skojarzonemi a Niemcami, podpisanego w Wersalu 28 czerwca 1919 r. (Dz. ust. R. P. z 1920 r. N° 35, poz. 199) Rada Ministrów na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych zgodnie z uchwałą z dnia 16 grudnia 1921 r. zarządza co następuje:
§  1.
Dla przeprowadzenia likwidacji stosunków, wynikających z rozgraniczenia obszarów Polski i Niemiec w myśl art. 87 Traktatu z Niemcami, podpisanego w Wersalu 28 czerwca 1919 r., ustanawia się urzędy Komisarza i podkomisarzy granicznych do spraw polsko-niemieckich, podlegające Ministrowi Spraw. Zagranicznych.
§  2.
Obszar graniczny, w myśl art. 1 i podział jego na odcinki ustala Minister Spraw Zagranicznych w porozumieniu z Ministrem b. Dzielnicy Pruskiej i Ministrem Spraw Wewnętrznych. Komisarzowi na obszarze tym, podkomisarzem zaś na powierzonych im odcinkach, służą w zakresie ich kompetencji uprawnienia władz administracyjnych: podkomisarzom - pierwszej, Komisarzowi zaś - drugiej instancji.

Trzecią i ostatnią instancją dla spraw granicznych w powyższych sprawach jest Minister Spraw Zagranicznych, działający w porozumieniu z Ministrem b. Dzielnicy Pruskiej i Ministrem Spraw Wewnętrznych.

§  3.
Mianowanie Komisarza granicznego do spraw polsko - niemieckich następuje w porządku, przewidzianym dla urzędników IV stopnia służbowego na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych w porozumieniu z Ministrem b. Dzielnicy Pruskiej i Ministrem Spraw Wewnętrznych.

Stanowisko Komisarza granicznego do spraw niemiecko-polskich łączy się z czynnościami członka Komisji, powołanej do wytknięcia linji granicznej między Polską a Niemcami w myśl Traktatu z Niemcami podpisanego w Wersalu 28 czerwca 1919 r.-delegowanego z ramienia Rządu Rzeczypospolitej.

Biuro pomocnicze powyższego członka Komisji wykonywa zarazem wszystkie prace, związane z. jego czynnościami, wynikającemi ze stanowiska Komisarza granicznego.

Siedzibą urzędową Komisarza granicznego jest m. Poznań,

§  4.
Podkomisarzy granicznych w niezbędnej ilości mianuje na wniosek Komisarza granicznego Minister Spraw Zagranicznych w porozumieniu z Ministrem b. Dzielnicy Pruskiej i Ministrem Spraw Wewnętrznych i jednocześnie wyznacza każdemu właściwy odcinek obszaru granicznego oraz siedzibę urzędową.

Podkomisarze podlegają służbowo Komisarzowi granicznemu.

§  5.
Do zakresu działania Komisarza i podkomisarzy granicznych do spraw polsko-niemieckich należy:
a)
bezpośrednie rozstrzyganie spraw administracyjnych, wynikających z rozgraniczenia Polski i Niemiec na obszarze granicznym (art. 1 i 2), których wykonanie należy do zwykłych władz administracyjnych,
b)
badanie stosunków granicznych na nowo wytkniętej linji delimitacyjnej między Polską a Niemcami zarówno z urzędu, jak na skutek odwołania się władz lub stron interesowanych,
c)
składanie Rządowi wniosków we wszelkich sprawach granicznych, oraz projektów zarządzeń do regulacji stosunków ogólnych,
d)
zbieranie i opracowanie na zlecenie Rządu materjałów do konwencji międzypaństwowych, mających być zawartemi z Niemcami oraz do innych aktów prawodawczych lub administracyjnych w zakresie stosunków granicznych.
§  6.
Minister Spraw Zagranicznych w porozumieniu z Ministrem b. Dzielnicy Pruskiej i Ministrem Spraw Wewnętrznych może powołać przy Komisarzu granicznym i przy podkomisarzach Komisje i podkomisje graniczne likwidacyjne z głosem doradczym przy udziale przedstawicieli władz interesowanych oraz ludności miejscowej.
§  7.
W celu najskuteczniejszego i możliwie szybkiego wykonania powierzonych sobie zadań, Komisarz graniczny i podkomisarze, mogą bezpośrednio komunikować się z wszelkiemi władzami polskiemi w wykonaniu swoich zadań oraz z równorzędnymi ze strony Niemiec Komisarzem i pod-komisarzami granicznymi.
§  8.
Szczegóły organizacji, kompetencji i postępowania Komisarza, podkomisarzy oraz Komisji i podkomisji granicznych w myśl niniejszego rozporządzenia ustali instrukcja, którą wyda Minister Spraw Zagranicznych w porozumieniu z Ministrem b. Dzielnicy Pruskiej, Ministrem Spraw Wewnętrznych i innymi interesowanymi Ministrami.
§  9.
Zniesienie urzędu Komisarza oraz podkomisarzy i jednocześnie przekazanie ich czynności władzom administracji ogólnej - nastąpi z rozporządzenia Rady Ministrów na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych.
§  10.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Spraw Zagranicznych w porozumieniu z Ministrem b. Dzielnicy Pruskiej i Ministrem Spraw Wewnętrznych.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze uzyskuje moc obowiązującą z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.10.56

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie Komisarza i podkomisarzy granicznych do regulacji spraw, wynikających z rozgraniczenia Polski i Niemiec.
Data aktu: 17/01/1921
Data ogłoszenia: 27/01/1921
Data wejścia w życie: 27/01/1921