Wykonanie ustawy z dnia 15 lipca 1920 r. o zmianie cen za dostarczanie energji elektrycznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 29 września 1920 r.
w przedmiocie wykonania ustawy z dnia 15 lipca 1920 r. o zmianie cen za dostarczanie energji elektrycznej.

Na podstawie art. 3, 4, 5 i 11 ustawy z dnia 15 lipca 1920 r. o zmianie cen za dostarczanie energji elektrycznej (Dz. Ust. Rz. P. № 70 poz. 466) postanawiam w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych co następuje:
§  1.
Elektrownia, żądająca na mocy art. 1 ustawy zmiany ceny sprzedażnej energji elektrycznej, powinna przesłać drugiej stronie żądanie swoje na piśmie z powołaniem się na ustawą, oraz odpis tego żądania Urzędowi Elektryfikacyjnemu Ministerstwa Przemysłu i Handlu; dzień zgłoszenia tego żądania uważać się będzie za datę reklamacji, przewidzianą w art. 7 ustawy.
§  2.
O ile nie nastąpi porozumienie pomiędzy stronami, strona żądająca zmiany ceny zgłasza do strony przeciwnej listem poleconym lub za pomocą wezwania przez notarjusza, żądanie zwołania komisji rozjemczej, wyznaczając jednocześnie swoich delegatów i wzywając drugą stronę, aby wyznaczyła również swoich.

Delegaci obu stron w równej liczbie, nie przewyższającej jednak trzech osób z każdej strony, tworzą komisję, obierając przewodniczącego z poza swego grona.

Strona żądająca zmiany ceny, zawiadamia o terminie zażądania komisji Urząd Elektryfikacyjny Ministerstwa Przemysłu i Handlu w Warszawie, po utworzeniu zaś komisji komunikuje Urzędowi skład tejże.

§  3.
Jeżeli skład komisji rozjemczej nie zostanie ustalony w przeciągu dni czternastu od chwili jej zażądania, strona, żądająca zmiany ceny, zawiadamia o tem Urząd Elektryfikacyjny w celu wyznaczenia całego składu komisji przez Ministra Przemyślu i Handlu zgodnie z art. 3 ustawy.
§  4.
Komisja rozjemcza zbiera się w miejscu i w terminie, wyznaczonym przez przewodniczącego.

Komisja prowadzi protokuł swoich czynności.

Przewodniczący wzywa obie strony na ustną rozprawę.

Strony mogą być reprezentowane przez pełnomocników, zaopatrzonych w dostateczne upoważnienia; w razie niestawienia się strony, lub jej zastępcy, sprawa będzie rozpatrywana i rozstrzygnięta zaocznie.

Strona żądająca zmiany ceny powinna złożyć komisji rozjemczej należycie uzasadniony wniosek z określeniem żądanej ceny.

Jeżeli strona stawia żądanie zastosowania cen zmiennych, w zależności od zmienności kosztów produkcji, to w żądaniu należy ściśle określić zależność tę od zmienności kosztów produkcji, t. j. opału, robocizny i t. p.

Komisja może żądać od stron złożenia dodatkowych wyjaśnień i dowodów. Niedostarczenie żądanych dowodów biegu sprawy nie wstrzymuje.

Komisja może przesłuchiwać świadków i rzeczoznawców.

Na podstawie zebranego materjału komisja wydaje orzeczenie, określające cenę sprzedażną energji elektrycznej i ustalające podział kosztów postępowania zgodnie z art. 8 ustawy.

Uchwała komisji zapada prostą większością głosów; w głosowaniu bierze udział również przewodniczący. Przy równej ilości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.

Orzeczenie komisji powinno być sformułowane na piśmie i ogłoszone stronom o ile są obecne, względnie zastąpione przez pełnomocników, oraz doręczone im w zaświadczonych odpisach. Orzeczenie powinno zawierać nazwiska osób, biorących udział w posiedzeniu komisji, na którem orzeczenie to zostało wydane, zwięzły opis stanu rzeczy i przebiegu sprawy, oraz motywy, akta sprawy oraz zaświadczony co do zgodności z oryginałem odpis umowy na dostawę energji elektrycznej, będącej przedmiotem sporu" przewodniczący komisji składa w Urzędzie Elektryfikacyjnym.

§  5.
Minister Przemysłu i Handlu może uchylić orzeczenie komisji rozjemczej w przeciągu miesiąca od daty wysiania orzeczenia listem poleconym do Urzędu Elektryfikacyjnego lub też od daty stwierdzenia odbioru przez Urząd Elektryfikacyjny, o ile dokumenty te doręczono inną drogą.
§  6.
W razie uchylenia orzeczenia komisji rozjemczej przez Ministra Przemysłu i Handlu, Urząd Elektryfikacyjny przesyła decyzję Ministra wraz z motywami stronom.

Powołanie i postępowanie komisji rozjemczej przy powtórnem rozpoznawaniu sprawy odbywa się w tym samym trybie co i poprzednio (§§ 2-4).

§  7.
W razie uchylenia przez Ministra Przemysłu i Handlu powtórnego orzeczenia komisji rozjemczej sprawę przekazuje się komisji rzeczoznawców przy Ministerstwie Przemyślu i Handlu.

Komisja Rrzeczoznawców składa się z przewodniczącego i czterech członków, oraz czterech zastępców. Przewodniczącego wyznacza Minister Przemysłu i Handlu podług swego uznania, członków zaś Komisji, oraz ich zastępców mianuje Minister w równej liczbie z list, zawierających po osiem nazwisk osób, a przedstawionych przez Związek Miast Polskich, oraz Związek Elektrowni Polskich. W razie ustąpienia z jakichkolwiekbądź powodów członka Komisji lub zastępcy zamianuje Minister nowego członka lub zastępcę z odpowiedniej listy.

Zawiadomienie o posiedzeniu Komisji rzeczoznawców, oraz spis spraw, mających być przedmiotem obrad, muszą być rozesłane członkom Komisji przynajmniej na tydzień przed posiedzeniem.

Posiedzenie Komisji rzeczoznawców jest prawomocne tylko w pełnym składzie, przytem członka Komisji może zastępować zastępca z tej samej listy.

Postępowanie Komisji rzeczoznawców odbywa się zgodnie z § 4 niniejszego rozporządzenia.

§  8.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje na całem terytorjum Rzeczypospolitej z wyjątkiem obszaru b. dzielnicy pruskiej, dla którego wydane zostaną osobne przepisy wykonawcze.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.98.653

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 15 lipca 1920 r. o zmianie cen za dostarczanie energji elektrycznej.
Data aktu: 29/09/1920
Data ogłoszenia: 23/10/1920
Data wejścia w życie: 23/10/1920