Zasiłki dla bezrobotnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 10 grudnia 1919 r.
w przedmiocie zasiłków dla bezrobotnych.

Na zasadzie art. 14 Ustawy Tymczasowej z dnia 4 listopada 1919 roku o doraźnej pomocy dla bezrobotnych (Dz. Ust. z dnia 1 grudnia 1919 r. № 89 poz. 483) zarządza się co następuje:
Art.  1.

Na mocy art. 1 Ustawy Tymczasowej, prawo do zasiłku ze strony Państwa mają tylko robotnicy, utrzymujący się jedynie z pracy najemnej w przemyśle, handlu i komunikacji. Zgodnie przeto z ustawą wymaganem będzie przy uprawnieniu do zasiłku ze strony Państwa, aby bezrobotny wykazał się książką robotniczą lub zaświadczeniem zakładu w jakim pracował (opartem na księgach), że rzeczywiście, przedtem niż bez pracy pozostał, utrzymywał się z pracy najemnej w przemyśle, handlu lub komunikacji.

Art.  2.

Po przedstawieniu żądanych w art. 1 niniejszego rozporządzenia dowodów, uprawnionym będzie do zasiłku jedynie ten bezrobotny, który pozostał bez pracy nie na skutek choroby, inwalidztwa, służby wojskowej, trwania strajku lub okoliczności, powodujących w myśl obowiązujących ustaw natychmiastowe wydalenie z pracy - i który nie posiada własnego majątku lub innych stałych lub niestałych dochodów.

Art.  3.

Za czas od 1 - go do 15 - go grudnia 1919 r. wszyscy bezrobotni zarejestrowani i uprawnieni do zasiłku na mocy dotychczasowych przepisów, otrzymują zasiłek według starych, dotąd obowiązujących norm, w dotychczasowych miejscach wypłat.

Art.  4.

Od 15 - go grudnia 1919 r. zasiłek otrzymywać będą jedynie ci bezrobotni, którzy się wykażą dokumentami, przepisami w art. 1, i odpowiadają warunkom art. II niniejszego rozporządzenia. Bezrobotni ci, po przedstawieniu przez nich wspomnianych dokumentów, otrzymają również za czas od 1 do 15 grudnia różnicą między zasiłkiem otrzymanym, a zasiłkiem, ustanowionym na mocy art. 7 ustawy.

Art.  5.

Do czasu zorganizowania przewidzianych w ustawie Komisji Powiatowych zasiłki wypłacane będą przez organy dotąd je wypłacające.

Art.  6.

Wszelkie reklamacje i zażalenia w sprawie uprawnienia do pobierania zasiłków, skierowywać należy (przez biura delegatów) do mających się zorganizować Powiatowych Komisji dla bezrobotnych.

Art.  7.

a) Jeżeli kto celem skorzystania z nieprzysługującego mu zasiłku dla bezrobotnych poda nieprawdziwe dane, wymagane art. 2 niniejszego rozporządzenia, karanym będzie, poza natychmiastową utratą zasiłku, aresztem od 1 do 4 tygodni.

b)
Jeżeli ktoś sfałszował dokument lub zaświadczenie, potrzebne do uzyskania zasiłku, będzie karany więzieniem od 2 tygodni do 6 miesięcy. Kary powyższe nakładane będą zgodnie z art. 12 Ustawy Tymczasowej z dnia 4 listopada 1919 r. o doraźnej pomocy dla bezrobotnych.
Art.  8.

Rozporządzenie niniejsze obowiązuje z dniem 10 grudnia 1919 roku.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024