Podwyższenie Taryfy ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt, obowiązującej od dnia 1 czerwca 1920 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 22 listopada 1920 r.
w przedmiocie podwyższenia Taryfy ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt, obowiązującej od dnia 1 czerwca 1920 r.

Na mocy dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. (Dziennik Praw № 14), konstytucyjnie zatwierdzonego w dniu 7 kwietnia 1919 r. (Monitor Polski № 82) i w porozumieniu z Ministerstwami Skarbu oraz Przemysłu i Handlu niniejszem zarządzam co następuje:
1)
Z dniem i grudnia 1920 r. wszystkie opłaty przewozowe, podane w Taryfie Ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt, obowiązującej od dnia 1 czerwca r. b. (Dz. Ust. № 40) i podwyższone o 100% na mocy rozporządzenia poz. 268 (Dz. Ust. 1920 r. № 43), zostają podwyższone ponownie o 100% z wyjątkiem opłat za przesyłki wagonowe węgla kamiennego (gr. 47) oraz drew i drzewa, nie dłuższego nad 2,5 m. (gr. 42). W zależności od tego ulegają podwojeniu następujące opłaty:
a)
opłaty jednostkowe za wagony i pociągi wojskowe, podane w "Postanowieniach Taryfowych" (Część II Taryfy), mianowicie z 4 do 8 mk. za każdą oś i przebyty kilometr,
b)
opłaty jednostkowe za przesyłki zwierząt domowych i dzikich oraz drobiu żywego, wskazane w "Nomenklaturze i klasyfikacji towarów" (Część III Taryfy, grupy 22, 23 i 24),
c)
opłaty jednostkowe za przewóz tłucznia, żwiru, piasku i kamienia surowego, łupanego i kruszonego do budowy dróg bitych i bruków za świadectwami odnośnych urzędów (gr. 55 i 56), mianowicie z 2 do 4 fen. za 1 kin. i 100 kg.,
d)
opłaty jednostkowe wszystkich szematów taryfowych, stałe opłaty stacyjne oraz opłaty przewozowe, podane w Części IV-ej "Szematy taryfowe i tablice opłat przewozowych" (Dz. Ust. 1920 r. № 51 poz. 313),
e)
opłaty przewoź owe taryfy specjalnej № 1 na przewóz nafty i jej pochodnych (Dz. Ust. 1920 r. № 99 poz. 663).
2)
Od tegoż terminu przesyłki wagonowe węgla kamiennego i brunatnego, koksu i brykietów z gr. 47 oraz drew i drzewa w szczapach i okrąglakach, nie dłuższych niż 2,5 m. z gr. 42, przenoszą się do specjalnej klasy A, otrzymanej przez podniesienie o 50% dotychczasowych opłat klasy VI. Równocześnie ustęp 18° "Postanowień taryfowych" (Część 11 Taryfy Dz. Ust. 1920 r. №43 poz. 265) zmienia się w sposób następujący:

"18". Przewoźne za przesyłki węgla kamiennego i brunatnego, koksu i brykietów, przewożone bocznicami, łączącemi kopalnie ze stacją, oblicza się osobno za odległość bocznicy wedle stawki jednostkowej specjalnej klasy A."

3)
Równocześnie podwyższają się o 50% wszystkie pozycje "Wykazu opłat dodatkowych" (Część II Taryfy), z wyjątkiem opłat za załadowanie, wyładowanie lub przeładowanie oraz za przechowanie przesyłek (składowe i płacowe), które podwyższają się o 100%.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024