Spis gospodarstw rolnych i leśnych powyżej 50 ha ogólnego obszaru.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 września 1920 r.
w przedmiocie spisu gospodarstw rolnych i leśnych powyżej 50 ha ogólnego obszaru.

Na mocy art. 2 ustawy z dn. 21 października 1919 r. o organizacji statystyki administracyjnej (Dz. Ust. R. P. № 85 poz. 464 i Dz. urząd. Ministerstwa b. dzielnicy pruskiej 1920 r. № 1) Rada Ministrów zarządza, co następuje:
Art.  1.

Najdalej pod koniec roku 1920 będzie przeprowadzony na całym obszarze Rzeczypospolite] Polskiej spis gospodarstw rolnych i leśnych ponad 50 ha ogólnego obszaru (ponad 90 morgów w byłej Kongresówce - ponad 07 morgów w byłej dzielnicy austrjackiej - ponad 190 morgów magdeburskich w byłej dzielnicy pruskiej - ponad 45 dziesięcin we wschodnich powiatach Rzeczypospolitej) według formularza wydanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Art.  2.

Jako władze .spisowe powołani są starostowie, względnie władze administracyjne 1 instancji, którzy otrzymują z Głównego Urzędu Statystycznego formularze spisowe i zajmą się rozesłaniem zgodnie z załączoną instrukcją wszystkim właścicielom, względnie kierownikom wymienionych gospodarstw, oraz zebraniem wypełnionych formularzy.

Art.  3.

Wypełnione kwestjonarjusze, po stwierdzeniu dokładności i prawdziwości wypełnienia, starostowie, względnie władze administracyjne I instancji, prześlą wprost do Głównego Urzędu Statystycznego w terminie sześciotygodniowym od dnia otrzymania formularzy z Głównego Urzędu Statystycznego.

Art.  4.

Dane, dotyczące poszczególnych gospodarstw rolnych i leśnych, a zawarte w wspomnianych formularzach, będą użyte wyłącznie do celów statystycznych, nie będą zaś udzielane władzom publicznym lub osobom prywatnym w jakimkolwiek innym celu np. w celu nakładania podatków lub przeprowadzenia rekwizycji. Za ścisłe przestrzeganie tego przepisu odpowiadają osobiście wszyscy funkcjonarjusze, biorący udział w dochodzeniu.

Art.  5.

W razie niedostarczenia przez właścicieli, względnie kierowników gospodarstw, należycie wypełnionych kwestjonarjuszy w terminie trzytygodniowym, starosta, względnie władza administracyjna I instancji, wyśle na koszt właściciela, względnie kierownika gospodarstwa, specjalnego urzędnika z poleceniem wypełnienia kwestjonarjusza na miejscu. Tak samo postąpić należy, gdyby kwestjonarjusz nie był zgodnie z prawdziwym stanem rzeczy wypełniony.

Art.  6.

Właściciele, względnie kierownicy gospodarstw rolnych i leśnych, którzy uchylają się od wypełnienia nadesłanych im formularzy lub wypełnią je niezgodnie z prawdą, podlegają karom, przewidzianym w ustępie drugim art. 5 ustawy z dnia 21 października 1919 r. o organizacji statystyki administracyjnej. Kary te wymierza starosta, względnie władza administracyjna I instancji z prawem odwołania się stron według obowiązujących przepisów.

Art.  7.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia poleca się Dyrektorowi Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Ministrem d. Dzielnicy Pruskiej.

Art.  8.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA

1.
Kwestjonarjusze, dotyczące gospodarstw rolnych i leśnych ponad 50 ha, starosta, względnie władza administracyjna i instancji powinni rozesłać właścicielom, względnie kierownikom odnośnych gospodarstw, najpóźniej w ciągu 3-ch dni po otrzymaniu ich z Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Przez gospodarstwa rolne rozumie się jednostką gospodarczą posiadającą inwentarz roboczy. Grunty, posiadające wprawdzie oddzielną nazwę lub budynki (np. dla wotów opasowych, szopy na siano i t. p.), nie posiadające jednak inwentarza roboczego, za oddzielna gospodarstwo nie należy uważać. Przez gospodarstwo leśne rozumie się pewien obszar lasów, zagajników, poręb i polan, poddany wspólnemu .zarządowi leśnemu.

3 Właścicielom, względnie kierownikom, posiadającym więcej niż 5 gospodarstw w danym powiecie, przesłać należy na każde 5 gospodarstw po jednym kwestionariuszu,

Jeżeli chodzi o lasy państwowe, publiczne i większe obszary leśne prywatne, rozesłane będą kwestionarjusze nadleśnictwom.

4.
Jeżeli po upływie trzech tygodni od dnia wysłania kwestjonarjusza nie zostanie on staroście, względnie władzy administracyjnej I instancji zwrócony, wtedy starosta, względnie władza administracyjna I instancji postąpi według art. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 września 1920 r. Tak samo postąpić należy staroście, względnie władzy administracyjnej 1 instancji, gdyby kwestjonarjusz nie był należycie wypełniony lub też gdyby zawierał dane nieprawdziwe.
5.
Wypełnione kwestjonarjusze, dotyczące danego powiatu winien starosta, względnie władza administracyjna I instancji w komplecie zwrócić Głównemu Urzędowi Statystycznemu wraz z dołączeniem wykazu wszystkich gospodarstw powyżej 50 ha, położonych w danym powiecie, i to w terminie, oznaczonym w art. 3 rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.101.668

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Spis gospodarstw rolnych i leśnych powyżej 50 ha ogólnego obszaru.
Data aktu: 20/09/1920
Data ogłoszenia: 31/10/1920
Data wejścia w życie: 31/10/1920