Przepisy taryfowe w komunikacji między stacjami polskich kolei państwowych a stacjami zagranicznemi, położonemi poza punktami przejściowemi polsko-czesko-słowackiemi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
w sprawie przepisów taryfowych w komunikacji między stacjami polskich kolei państwowych a stacjami zagranicznemi, położonemi poza punktami przejściowemi polsko-czesko-słowackiemi.

Na mocy dekretu z dn. 7 lutego 1919 (Dziennik Praw Nr. 14 poz. 152) i w porozumieniu z Ministerstwem Skarbu oraz Przemysłu i Handlu zarządzam co następuje:
Polskie Koleje Państwowe.

Okręg i Dyrekcji Warszawskiej, Radomskiej, Poznańskiej, Krakowskiej, Lwowskiej i Stanisławowskiej

A.

Z dniem 1 listopada 1919 r. obowiązują przy przewozie przesyłek, przechodzących przez graniczne punkty przejściowe: Bogumin, Karwinę, Cieszyn, granicę pod Beskidem, granicę pod Leluchowem, granicę pod Łupkowem, granicę pod Siankami i Żwardoń na całej przestrzeni od polskiej stacji nadawczej do granicznego punktu przejściowego wyłącznie przepisy taryfowe, stosowane w okręgu stacji nadawczej w dniu nadania przesyłki, w odwrotnym zaś kierunku na całej przestrzeni od granicznego punktu przejściowego do polskiej stacji odbiorczej wyłącznie przepisy taryfowe, stosowane w okręgu stacji obiorczej w dniu przejścia przesyłki na polskie koleje państwowe. Stosowanie innych przepisów taryfowych przy przewozie takich przesyłek jest zatem wykluczone i reklamacje takie nie będą uwzględnione.

Postanowienie niniejsze obejmuje zarówno ogólne przepisy taryfowe jak i sposób obliczenia przewoźnego i należności ubocznych, klasyfikację towarów, wysokość stawek i t. d.

Należności natomiast narosłe na stacjach pośrednich lub granicznych zalicza się według przepisów taryfy obowiązującej w okręgu danej stacji, pośredniej wzgl. granicznej.

B.

Odległości kilometryczne od polskiej stacji nadawczej do granicznego punktu przejściowego wzgl. od tegoż punktu do polskiej stacji odbiorczej oblicza się przez dodanie odległości kilometrycznej od stacji nadawczej wzgl. odbiorczej do jednej z niżej wymienionych stacji przejściowych pomiędzy b. zaborami i odległości kilometrycznej od tejże stacji do granicznego punktu przejściowego, poczem następuje obliczenie przewoźnego za całą odległość uzyskaną w ten sposób.

Nadawca może w liście przewozowym oznaczyć stację, przez którą przesyłka ma przejść z jednego b. zaboru do drugiego. W takim wypadku oblicza się przewoźne wedle drogi wskazanej przez nadawcę. W innych wypadkach przysługuje kolei prawo wyboru drogi i obliczenia przewoźnego według obranej drogi.

Wykaz odległości

wyrażony w kilometrach pomiędzy stacjami przejściowemi Poznańskiego i Kongresówki z jednej, a granicznemi punktami przejściowemi z drugiej strony

Bogumin Cieszyn Granica pod Beskidem Granica pod Leluchowem Granica pod Łupkowem Granica pod Siankami Karwina Zwardoń
Bełzec 455 456 251 382 295 276 453 468
Nadbrzezie 328 329 387 273 316 340 326 341
Rozwadów 345 346 345 290 274 298 343 358
Skalmierzyce 475 477 757 543 686 710 473 496
Szczakowa 114 116 520 290 365 473 112 135

C.

Z jakiemi państwami będzie dopuszczoną bezpośrednia komunikacja towarowa i jakie w tej komunikacji będą obowiązywały przepisy przewozowe, ogłosi się osobnem rozporządzeniem.

Warszawa, dn. 15 października 1919 r.

Zmiany w prawie

Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024