Utworzenie oddziałów Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie i Krakowie.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 sierpnia 1919 r.
o utworzeniu oddziałów Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie i Krakowie.

W myśl artykułu 9-go ustawy z dnia 31 lipca 1919 r. (Dziennik Praw № 65, poz. 390 z r. 1919) o utworzeniu Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej Rada Ministrów na wniosek Prezesa Prokuratorji Generalnej uchwala co następuje:
Art.  1.

Z dniem rozpoczęcia czynności Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, który, stosownie do artykułu 17-go ustawy o jej utworzeniu, zostanie osobną uchwałą Rady Ministrów ustalony, zostają otwarte: Oddział Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie i Oddział Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej w Krakowie.

Art.  2.

W tymże dniu znosi się Galicyjska Prokuratorja Skarbu we Lwowie z jej Ekspozyturą w Krakowie.

Art.  3.

Okrąg terytorjalny Oddziału Prokuratorji Generalnej we Lwowie rozciągać się ma na okrąg sądu apelacyjnego we Lwowie, a okrąg terytorjalny Oddziału Prokuratorji Generalnej w Krakowie-na okrąg sądu apelacyjnego w Krakowie. Jednakowoż tymczasowo okrąg Oddziału Krakowskiego obejmować będzie terytorium, poddane obecnie Ekspozyturze Prokuratorji Skarbu w Krakowie, okrąg zaś Oddziału Lwowskiego obejmować będzie terytorjum, poddane obecnie bezpośrednio Prokuratorji Skarbu we Lwowie.

Jednorazowe lub stopniowe rozszerzenie okręgu Oddziału Krakowskiego i jednoczesne odpowiednie zwężanie okręgu Oddziału Lwowskiego do granic stanowczych, określonych na początku niniejszego artykułu, następować będzie w terminach, wskazanych w zarządzeniach Prezydenta Ministrów, wydawanych na wniosek Prezesa Prokuratorji Generalnej.

Zarządzenia te w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszone będą.

Art.  4.

Do czasu uchwalenia przez Radę Ministrów instrukcji służbowych dla Oddziałów Prokuratorji we Lwowie i Krakowie, kierować się one będą w swej działalności przepisami, obowiązującemi do chwili obecnej w Galicyjskiej Prokuratorji Skarbu, o ile przepisy te nie sprzeciwiają się rozporządzeniom ustawy z dnia 31 lipca r. b. o utworzeniu Prokuratorji Generalnej.

Atrybucje, służące na zasadzie rzeczonych przepisów Ministerstwu Skarbu, przechodzą na Prokuratorię Generalną, o ile wspomniana ustawa z dnia 31 lipca r. b. nie stanowi inaczej.

Art.  5.

Oddział Prokuratorji Generalnej we Lwowie obejmuje z mocy niniejszej uchwały agendy znoszonej Galicyjskiej Prokuratorji Skarbu we Lwowie i prowadzi je dalej. To samo odnosi się do Oddziału Prokuratorji w Krakowie w stosunku do agend znoszonej tamtejszej Ekspozytury Galicyjskiej Prokuratorji Skarbu.

Art.  6.

Do czasu zamianowawania naczelnika Oddziału Prokuratoji Generalnej we Lwowie, obowiązki naczelnika tego Oddziału pełnić będzie dotychczasowy Prokurator Skarbu we Lwowie, a do czasu zamianowania naczelnika Oddziału Prokuratorji Generalnej w Krakowie, obowiązki naczelnika tego Oddziału pełnić będzie dotychczasowy kierownik Krakowskiej Ekspozytury Galicyjskiej Prokuratorji Skarbu.

Art.  7.

Do czasu zamianowania pozostałych urzędników Oddziałów Prokuratorji we Lwowie i Krakowie, wszyscy urzędnicy i funkcjonarjusze znoszonej Prokuratorji we Lwowie i jej Krakowskiej Ekspozytury, którzy pozostawać będą na stanowiskach w dniu zniesienia tych urzędów, pełnie mają nadal swoje obowiązki według wskazówek naczelników Oddziałów, względnie osób, które, stosownie do artykułu poprzedzającego, funkcje naczelników sprawować będą.

Art.  8.

Lokal, zajmowany przez Galicyjską Prokuratorję Skarbu we Lwowie, i cały będący w użytkowaniu tej Prokuratorji inwentarz przechodzi w użytkowanie Oddziału Prokuratorji we Lwowie. Lokal, zajmowany przez Krakowską Ekspozyturę Galicyjskiej Prokuratorji Skarbu, i cały będący w użytkowaniu tej Ekspozytury inwentarz przechodzi w użytkowanie Oddziału Prokuratorji w Krakowie.

Art.  9.

Wykonanie niniejszej uchwały Prezesowi Prokuratorji Generalnej polecone zostaje.

Art.  10.

Uchwała niniejsza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszoną być ma.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024