Ogłoszenia treści lekarskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA PUBLICZNEGO
w przedmiocie ogłoszeń treści lekarskiej.

Na mocy art. 2 p. 21 i art. 10 Zasadniczej Ustawy Sanitarnej (Dziennik Praw № 63 poz. 371) i dekretu w przedmiocie tymczasowych przepisów prasowych (Dziennik Praw № 14 poz. 186) zarządzam co następuje:
Art.  1.

Na wszelkiego rodzaju ogłoszenia i reklamy publiczne, których treść tyczy się:

a)
sprzedaży i wyrobu środków i przyrządów leczniczych, kosmetycznych i hygienicznych i sposobu ich działania lub użycia;
b)
wykonywania praktyki leczniczej przez lekarzy, felczerów, dentystów, położne, masażystów i wogóle osoby, trudniące się wykonywaniem wszelkich zabiegów leczniczych;
c)
zawodu farmaceutycznego, oraz osób i firm, trudniących się wyrobem lub sprzedażą artykułów aptecznych;
d)
zdrojowisk, zakładów leczniczych i wód leczniczych musi być uzyskane uprzednie zezwolenie Okręgowego Urzędu Zdrowia.
Art.  2.

Bez zezwolenia Okręgowego Urzędu Zdrowia ogłoszenia te i reklamy nie mogą być podawane do wiadomości publicznej. Zakaz ten dotyczy zarówno osób ogłaszających się, jak też i redakcji pism perjodycznych, wydawców i wszelkich zakładów i osób publikujących te ogłoszenia i reklamy.

Art.  3.

Wzbronione są wszelkiego rodzaju ogłoszenia i reklamy:

a)
o drukach, jeżeli w ogłoszeniu wskazano, że druk dotyczy zwyrodnienia płciowego, prostytucji lub skłonności przeciwnych naturze;
b)
dotyczące środków, przyrządów i sposobów uniknięcia lub pozbycia się ciąży i środków, wpływających na podniecenie osłabionej zdolności płciowej;
c)
wskazane w art. 1, a niezgodne z prawdą lub zawierające informacje, mogące wprowadzić w błąd publiczność;
d)
wskazane w art. 1, a niezaaprobowane przez Okręgowy Urząd Zdrowia.
Art.  4.

W ogłoszeniach i reklamach, dotyczących wykonywania praktyki lekarskiej lub zabiegów leczniczych, czy też zawodu farmaceutycznego niedopuszczalna jest reklama osobistych uzdolnień i kwalifikacji (po za wyszczególnieniem prawnie przysługującego tytułu naukowego i urzędowego).

Art.  5. 1

Osoby, zamierzające podać do wiadomości publicznej przewidziane przepisami niniejszemi ogłoszenia i reklamy, powinny całkowity ich tekst przedłożyć w potrójnym egzemplarzu Okręgowemu Urzędowi Zdrowia.

Przedłożony Okręgowemu Urzędowi Zdrowia tekst, w razie zaaprobowania go w formie, w jakiej był przedłożony, lub z uczynionemi przez siebie zmianami, Urząd ten zaopatruje: w a) klauzule: "zezwala się na ogłoszenie", b) datę, c) pieczęć, d) podpis i e) numer specjalnie w tym celu prowadzonego rejestru.

Jeden egzemplarz zaaprobowanego tekstu Urząd wydaje osobie zainteresowanej, pozostałe zatrzymuje dla siebie.

Ogłoszenia te i reklamy podane do wiadomości publicznej powinny być zaopatrzone u dołu w numer i datę rejestru urzędowego oraz w pierwsze litery nazwy Urzędu cenzurującego i miejscowości, w jakiej Urząd ten się znajduje.

Art.  6.

Redakcje pism, drukarnie oraz wszystkie zakłady i osoby, podające do wiadomości publicznej ogłoszenia i reklamy, przewidziane w przepisach niniejszych, obowiązane są przestrzegać, aby ogłoszenia te i reklamy były zaopatrzone klauzulą Okręgowego Urzędu Zdrowia.

Art.  7.

Winni przekroczenia przepisów niniejszych będą pociągani do odpowiedzialności na mocy ogólnych postanowień kodeksu karnego.

Art.  8.

Przepisy te wchodzą w życie na obszarze b. zaboru rosyjskie go z dniem ich ogłoszenia.

Warszawa, dnia 2 sierpnia 1919 r.

1 Art. 5 zmieniony przez rozporządzenie z dnia 29 marca 1920 r. (Dz.U.20.33.193) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 maja 1920 r.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024