Uzupełniające egzaminy lekarskie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTERSTWA WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO
wydane w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia Publicznego w przedmiocie uzupełniających egzaminów lekarskich.

Art.  1.

Celem dania możności uzupełnienia swych kwalifikacji tym osobom, które na podstawie posiadanych dyplomów lekarskich nie mogą uzyskać prawa praktyki lekarskiej na obszarze Państwa Polskiego, ustanawia się przy Uniwersytecie Warszawskim aż do odwołania komisję egzaminacyjną dla uzupełniających egzaminów lekarskich.

Art.  2.

Przewodniczącym komisji z urzędu jest dziekan wydziału lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, jego zastępcą - delegat Ministerstwa Zdrowia Publicznego. Pozostałych członków komisji mianuje Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia Publicznego.

Art.  3.

Komisja egzaminacyjna zatwierdza dyplomy lekarskie, wspomniane w art. 1, na podstawie zbadania i oceny przedłożonych jej przez kandydata świadectw z odbytych studjów oraz na podstawie wyniku uzupełniającego egzaminu teoretyczno-praktycznego, który obejmuje: 1) fizjologję, 2) anatomję patologiczną, 3) patologję i terapję chorób wewnętrznych, 4) chirurgję, 5) położnictwo i ginekologję, 6) hygjenę.

Komisji przysługuje prawo uwalniania od zdawania egzaminów z niektórych lub wszystkich przedmiotów. Przewodniczący komisji ogłasza terminy egzaminów i zawiadamia o nich egzaminatorów i kandydatów w sposób przyjęty na Uniwersytecie.

Art.  4.

Egzamin z każdego przedmiotu odbywa się oddzielnie przed komisją szczegółową, w której skład wchodzi dziekan, jako przewodniczący, delegat Ministerstwa Zdrowia Publicznego oraz egzaminator przedmiotu. Kandydaci mogą przystępować do egzaminu grupami, złożonemi z tylu osób, ile można w czasie przeznaczonym na egzamin dokładnie wyegzaminować.

Art.  5.

Egzamin odbywa się publicznie o tyle, że wstęp do sali egzaminacyjnej mają lekarze. Jednakże przewodniczący może ograniczyć liczbę słuchaczy.

Art.  6.

Wszyscy członkowie komisji mają prawo zadawania pytań kandydatowi. Przebieg i wynik egzaminu zapisuje się w protokule, przyczem każdy z członków komisji podaje swoją oceną. Oceny mogą opiewać tylko "wystarczająco" lub "niewystarczająco". Jeżeli dwóch członków komisji wyda ocenę "niewystarczająco" uważa się, że kandydat nie odpowiedział wymaganiom egzaminu. Narady komisji nad wynikiem egzaminu są poufne. Wynik egzaminu ogłasza przewodniczący natychmiast ustnie kandydatom. Poświadczeń ze złożenia egzaminów częściowych nie wydaje się.

Art.  7.

W razie niepomyślnego wyniku jednego egzaminu częściowego (z poszczególnego przedmiotu) może on być powtórzony po złożeniu wszystkich innych częściowych egzaminów. Jeżeli dwa egzaminy częściowe wypadną niepomyślnie albo też powtórzenie egzaminu częściowego da wynik ujemny, ogólny wynik egzaminu uzupełniającego jest niepomyślny.

Art.  8.

Niestawienie się do egzaminu częściowego bez należytego usprawiedliwienia, a także odstąpienie od rozpoczętego egzaminu częściowego równoznaczne jest ze złożeniem go z wynikiem ujemnym.

Art.  9.

Cały egzamin powinien być złożony najdłużej w ciągu miesiąca po zdaniu pierwszego egzaminu częściowego. Jedynie w wypadkach wyjątkowych może komisja zezwolić na przedłużenie tego terminu.

Art.  10.

Niepomyślny egzamin uzupełniający może być powtórzony najwcześniej po upływie sześciu miesięcy. Po raz trzeci nie może kandydat do egzaminu przystępować.

Art.  11.

Po złożeniu wszystkich częściowych egzaminów z wynikiem dodatnim lub też w razie uznania dyplomu bez dodatkowego egzaminu, wydaje się kandydatowi poświadczenie, podpisane przez przewodniczącego dziekana, delegata Ministerstwa Zdrowia Publicznego i co najmniej trzech członków komisji egzaminacyjnej, iż jego dyplom lekarski został zatwierdzony jako równorzędny pod względem praktyki lekarskiej na obszarze Państwa Polskiego z dyplomami państwowych Uniwersytetów polskich.

Taksa egzaminacyjna wynosi 50 mk. za pierwszy egzamin częściowy i 30 mk. za każdy następny; kandydat ma złożyć ją w kwesturze uniwersyteckiej najdalej na trzy dni przed terminem egzaminu. Z taksy tej otrzymują przewodniczący i członkowie komisji szczegółowej po 10 mk. za udział w każdym egzaminie częściowym; 20 mk. pozostaje do dyspozycji Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego na koszta biurowe i wynagrodzenie sił kancelaryjnych.

Warszawa, dnia 20 czerwca 1919 r.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024