Józef Kielar

Artykuły autora

Dr Gawrońska: 20 proc. błędów w szpitalach dotyczy identyfikacji pacjenta i leków

Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie

Wiele szpitali ma już wprawdzie nowoczesne roboty, ale przestarzałą logistykę. Prawie 20 proc. wszystkich błędów w trakcie hospitalizacji dotyczy ustalania tożsamości chorego i identyfikacji leków. Cyfryzacja procesów logistycznych przekłada się też na bezpieczeństwo personelu medycznego. Pozwala na jego odciążenie i uniknięcie nawet połowy zdarzeń niepożądanych – podkreśla dr Anna Gawrońska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

24.05.2024

Dr Pakulski: Szpitale kredytują świadczenia zdrowotne

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Szpitale domagają się, żeby NFZ płacił im szybciej za wykonane świadczenia, a nie po pięciu czy sześciu miesiącach. Muszą zaciągać bowiem kredyty, a niektóre tracą płynność finansową. Sytuację uratowałby faktoring albo kredyt kupiecki  - uważa dr Marcin Pakulski, członek zespołu do spraw zmian systemowych w ochronie zdrowia przy ministrze zdrowia, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

10.05.2024

Balicki: W sprawie dalszej reformy psychiatrii są tylko ogólne deklaracje

Pacjent

Na marcowym posiedzeniu Rady ds. Zdrowia Psychicznego Ministerstwo Zdrowia nie przedstawiło ani planu działania, ani harmonogramu, ani listy zaproszonych do współpracy ekspertów, a są to warunki niezbędne, żeby reforma psychiatrii mogła zakończyć się sukcesem -  podkreśla dr Marek Balicki, były minister zdrowia i były pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii.

18.04.2024

Skóbel: System opieki długoterminowej w Polsce powinien się zmienić

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Przekształcanie niektórych szpitali powiatowych w zakłady opiekuńczo-lecznicze to słuszny kierunek, bo potrzeby pacjentów będą coraz większe.  Paradoksem jest jednak finansowanie opieki długoterminowej całodobowej w domach pomocy społecznej na zupełnie innych zasadach, co powoduje, że w wielu placówkach są wolne miejsca. O tych i innych problemach szpitali powiatowych rozmawiamy z Bernadetą Skóbel, radcą prawnym, kierownikiem Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Związku Powiatów Polskich.

31.03.2024

Łodzińska: Pielęgniarki chcą uznania posiadanego wykształcenia

Zawody medyczne

W zawodach pielęgniarki i położnej musimy doceniać i doświadczenie, i wykształcenie. Bardzo ważne są obydwa te czynniki składowe kompetencji. Nie można bowiem nikogo dyskryminować ani  degradować - podkreśla Mariola Łodzińska, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Dodaje, że nie mniej ważny jest postulat uznania przy ustaleniu wynagrodzenia wykształcenia posiadanego, a nie wymaganego na danym stanowisku.

17.02.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    22