Robert Horbaczewski

Robert Horbaczewski

Redaktor prowadzący sekcję Samorząd i Administracja

Przez kilkanaście lat dziennikarz redakcji „Rzeczpospolitej”, gdzie publikował teksty z zakresu prawa i ekonomii.

Kontakt: robert.horbaczewski@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Od czwartku „strefa buforowa” przy granicy z Białorusią

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Wojsko

W czwartek wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi na okres 90 dni. Resort po konsultacjach z lokalnymi samorządowcami i przedsiębiorstwami zapewnia, że strefa została ograniczona do minimum.

11.06.2024

Na protesty wyborcze jest 7 dni, ale dopiero od dnia ogłoszenia wyników wyborów do PE

Administracja publiczna Wybory

Protesty przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego wnosi się do Sądu Najwyższego na piśmie, w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Wnoszący powinien pamiętać o wymogach formalnych, które musi spełnić protest wyborczy.

11.06.2024

Rząd przyjął uchwałę w sprawie Tarczy Wschód

Wojsko

Uchwałę w sprawie ustanowienia "Narodowego Programu Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód" przyjęła Rada Ministrów przyjęła w poniedziałek na wyjazdowym posiedzeniu w Białymstoku. Tarcza ma być kompleksową infrastrukturą obronną na wschodniej flance NATO, aby przeciwdziałać zagrożeniom z Białorusi i Rosji.

10.06.2024

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Uchodźca wojenny z Ukrainy będzie mógł zmienić status pobytu w Polsce z ochrony tymczasowej na bardziej korzystny pobyt tymczasowy. Nowelizacja ustawy pomocowej zakłada wygaszenie przyznawania jednorazowego świadczenia w wysokości 300 zł na zakwaterowanie oraz świadczenia 40 zł na zakwaterowanie i wyżywienie w prywatnych domach. Wypłata "800 plus" i świadczenia "Dobry start" będzie powiązana z obowiązkiem szkolnym.

10.06.2024

Wysoka frekwencja w wyborach do PE, najmniejsza w małych gminach i miasteczkach

Wybory

Frekwencja wyborcza w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 40,65 procent. Zagłosowało ponad 11,8 mln obywateli. Najbardziej tłumnie do urn poszli wyborcy w woj. mazowieckim i małopolskim. Najniższa frekwencja była w woj. opolskim i warmińsko-mazurskim. Kandydaci nie zmobilizowali tym razem elektoratu z małych gmin i miasteczek.

10.06.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    304