Radni w swym stanowisku wyrazili duże zaniepokojenie stanem finansowania leczenia onkologicznego w województwie wielkopolskim.

Większość wielkopolskich szpitali, świadczących usługi onkologiczne, przekroczyło kontrakty zawarte na ten cel z Narodowym Funduszem Zdrowia.

„Jako radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego nie akceptujemy takiej sytuacji i apelujemy o jak najszybsze zmiany w systemie finansowania świadczeń onkologicznych oraz przekazanie przez NFZ dodatkowych środków dla Województwa Wielkopolskiego, zgodnych z jakościowym i ilościowym poziomem świadczonych usług” – głosi przyjęta w poniedziałek uchwała.

Według radnych od początku 2010 r. zakłady opieki zdrowotnej na terenie wielkopolskiego oddziału NFZ wykonały świadczenia medyczne ponad zakontraktowany limit z zakresu onkologii na poziomie ponad 112 mln zł.

„Oznacza to, że dotychczas zakłady te musiały sfinansować świadczenia z własnych środków i gdyby tego nie robiły, co powinny uczynić, by prowadzić +racjonalną gospodarkę finansową+, musiałyby wydłużyć czas oczekiwanie na zabiegi planowe o mniej więcej dwa miesiące. W przypadku chorób nowotworowych może oznaczać to pogorszenie stanu zdrowia pacjentów i znacznie droższe leczenie oraz rokujące mniejsze szanse na skuteczną terapię” – powiedział inicjator przyjęcia uchwały, Zbigniew Czerwiński z PiS.

Zła sytuacja wielkopolskich szpitali onkologicznych to - zdaniem radnych - także wynik niesprawiedliwego podziału rezerwy NFZ.

„Po raz drugi z rzędu Województwo Wielkopolskie zostało pokrzywdzone, otrzymując ok. 5 proc. środków, mimo znacznie wyższego udziału naszego województwa w wykonywaniu wysokospecjalistycznych procedur, w tym także onkologicznych” - głosi stanowisko radnych.

Stanowisko sejmiku trafi do prezesa NFZ i Ministra Zdrowia.

Na początku października media donosiły o ograniczeniach w przyjmowaniu nowych pacjentów w jednym z wielkopolskich szpitali i przekroczeniu limitów kontraktów w wielu innych. W największym w regionie Wielkopolskim Centrum Onkologii pieniądze z kontraktu z NFZ skończą się pod koniec października.

Narodowy Fundusz Zdrowia w całym regionie przekazał na onkologię 240 mln zł, to o ponad 20 mln zł więcej niż w roku. W Wielkopolsce funkcjonuje 12 szpitali prowadzących leczenie onkologiczne.(PAP)