We wtorek na posiedzeniu Rady Ministrów zostanie uzgodniony projekt ustawy o nadzwyczajnym sposobie wydatkowania środków w służbie zdrowia, tzw. specustawy - poinformowała w poniedziałek wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala. Podczas poniedziałkowego spotkania w Naczelnej Izbie Lekarskiej Głowala przekazała, że "we wtorek na posiedzeniu rządu będzie uzgadniany projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej, w skrócie tzw. specustawa".
Jak wyjaśniła, ustawa ta jednorazowo zwiększa nakłady na ochronę zdrowia. Zaplanowano w niej 281 mln zł, które - jak mówiła - pójdą przede wszystkim na wyposażenie dużych ośrodków onkologicznych w sprzęt do kompleksowego leczenia raka piersi. Dodała, że dzięki tym środkom szpitale neonatologiczne zostaną doposażone w sprzęt dla noworodków. "Chcemy też zakupić to, co było zapowiadane, czyli wyposażenie gabinetów pielęgniarskich i stomatologicznych, łącznie z dentobusami, do szkół" – dodała.

"Oprócz tego prawdopodobnie w tym tygodniu, poza specustawą, Ministerstwo Zdrowia dostanie ok. 300 mln zł na sfinansowanie zakupu sprzętu dla szpitali klinicznych, dla szpitali, powiedzmy, tych podstawowych" – przekazała Głowala. "To ok. 500 wniosków, które zostały złożone przez poszczególne podmioty z całej Polski. W tym tygodniu ruszymy z przetargami, żeby jak najszybciej zrealizować wydatkowanie tych 300 mln zł" – wyjaśniła wiceminister.
Głowala podkreśliła, że "tym, co trzeba zrobić w ochronie zdrowia, tym, czego oczekują pacjenci, świadczeniodawcy, zarządzający w ochronie zdrowia, jest zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia". Jak zaznaczyła, za zwiększeniem nakładów powinno iść efektywne wydatkowanie środków. Przypomniała, że planowany jest wzrost nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB w ciągu 10 lat.
"Do zespołu ds. spraw programowania prac rządu został złożony projekt ustawy, który konsekwentnie i zgodnie z zapowiedziami zwiększa nakłady na służbę zdrowia – do 6 proc. w przeciągu 10 lat. Projekt ujrzy światło dzienne po zakończeniu prac nad projektem budżetu na rok 2018" – poinformowała.

Głowala powiedziała, że w resorcie zdrowia trwają prace, by w tym roku zapłacić szpitalom za bieżące nadwykonania z tego roku. "Trwają prace, żeby postarać się zapłacić bieżące nadwykonania wszystkich szpitali z tego roku, żeby placówki weszły w sieć szpitali z pustym kontem" - wyjaśniła. Zastrzegła jednak, że prace trwają i "nie chciałaby się odkrywać, bo jest to decyzja przede wszystkim Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia". "Chciałabym tylko to zapowiedzieć" - dodała.
Wiceminister zapewniła, że resort konsekwentnie dąży do zwiększania nakładów. "Polska w rankingu krajów europejskich zajmuje jedno z ostatnich miejsc pod względem nakładów na ochronę zdrowia – 4,5 proc. PKB, gdzie średnia unijna wynosi 6-6,5 proc." – zaznaczyła. Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)