Założona w 1991 r. przez kardiochirurga prof. Religę (1938-2009) niepubliczna i niekomercyjna placówka naukowo-badawcza wspiera rozwój kardiochirurgii, wprowadzając do praktyki klinicznej nowoczesne techniki i technologie w zakresie leczenia serca.

We wtorek w siedzibie FRK w Zabrzu odbyły się uroczystości jubileuszowe, podczas których dyrektor fundacji dr Jan Sarna przypomniał historię i dotychczasowe jej dokonania oraz przestawił plany na lata 2016-2020.

„Kontynuacja i rozwój – tak można by było najkrócej powiedzieć, odnosząc się do strategii naszego działania na najbliższe pięć lat” – powiedział dyrektor.

Wśród najważniejszych celów tej strategii dr Sarna wymienił m.in. plany wdrożenia innowacyjnych protez serca dla dorosłych i dzieci. „Jesteśmy w przededniu wprowadzenia na rynek globalnej polskiej marki, to są protezy serca ReligaHeart” – podkreślił.

I dodał, że m.in. opracowane przez fundację sterowniki pozaustrojowych protez serca zostaną wdrożone prawdopodobnie jeszcze w tym roku, a pozaustrojowe protezy serca dla dzieci – w przyszłym roku bądź na przełomie 2017/2018 r. Trwają też m.in. badania nad wszczepialnymi protezami serca dla dorosłych.

Ważne – zdaniem dyrektora – są także dalsze prace nad rozwojem robota chirurgicznego Robin Heart oraz plany wdrożenia w tym roku przenośnego robota toru wizyjnego, który służy do sterowania torem wizyjnym, co pozwala dokładnie obejrzeć pole operacyjne i może zastąpić jednego asystenta przy stole operacyjnym.

W ocenie syna założyciela fundacji, również kardiochirurga, dra Grzegorza Religi to właśnie wdrażanie innowacji powinno być najważniejszym zadaniem FRK.

„Myślę, że fundacja musi dalej iść tą drogą, tzn. nie tylko wymyślać nowe rzeczy, ale też i wdrażać. To jest bardzo ważne. Nie chcę powiedzieć, że łatwo wymyślić nowe rzeczy i opracować je naukowo, ale to jest tylko pierwszy krok, kolejnym jest wdrażanie tego do kliniki. Fundacja na tym polu zawsze miała sukcesy i mam nadzieję, że dalej tak będzie” – powiedział PAP Grzegorz Religa.

Przewodniczący Rady Naukowej FRK, wychowanek prof. Religi i b. minister zdrowia prof. Marian Zembala dodał, że kierunek, w którym rozwija się fundacja jest w jego ocenie dobry. „On jest w jakiś sposób naturalnym kierunkiem, bo doświadczenie wyznaczyło te obszary (…), czyli rozwój mechanicznego wspomagania krążenia, całego zagadnienia robotyki z ułatwieniami nie tylko w kardiochirurgii, ale też w innych dziedzinach medycyny i edukacji” – powiedział prof. Zembala.

Założona w 1991 r. Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii, która obecnie nosi imię jej inicjatora prof. Religi świętuje w tym roku swe 25-lecie. W programie całorocznych obchodów znalazły się wydarzenie naukowe m.in. konferencje oraz wydarzenia okolicznościowe, w tym doroczny jesienny koncert „Serce za serce”.

Główne kierunki fundacji to badania nad protezami serca, nad protezami zastawek serca, badania z dziedziny biocybernetyki i biotechnologii. Opracowane w FRK rozwiązania stały się podstawą do zgłoszenia ponad 30 patentów, a pompy wspomagania serca były zastosowane już ponad 300 razy. (PAP)