Szpital powstanie w pobliżu skrzyżowania ulic Pileckiego i Gandhi, w sąsiedztwie Instytutu Hematologii i Transfuzjologii oraz Centrum Onkologii. Wykonawcą prac będzie konsorcjum składające się ze spółek: Erbud S.A., Strabag Spółka z o.o., Strabag AG i Ed. Zueblin AG. Miasto podpisało umowę z wykonawcą budowy 19 października 2016 roku, czas realizacji to 36 miesięcy.

Szacuje się, że pacjentami szpitala będą przede wszystkim mieszkańcy Ursynowa (grupa około 250 tysięcy osób). Włączając Wilanów, powiat piaseczyński oraz tereny skomunikowane z Warszawą planowaną obwodnicą oraz autostradą A2, należy założyć, że pacjentami szpitala może być 300-350 tysięcy ludzi - informuje miasto.

Na terenie budowy szpitala już trwają pierwsze prace, przygotowywanie placu budowy i przekładki instalacji.

W poniedziałek 12 grudnia 2016 przedstawiciele władz Warszawy oraz wykonawcy inwestycji dokonali symbolicznego wbicia "pierwszych łopat" i rozpoczęcia budowy szpitala.

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że o potrzebie budowy tego szpitala mówiono już od wielu lat.
- Po dziesiątkach lat zaczynamy budowę Szpitala Południowego, najpierw nie było na niego środków, potem, jak już były środki, to trzeba było je przesunąć, potem była bardzo długa procedura przetargowa ze wszystkimi możliwymi odwołaniami aż do Sądu Najwyższego - podkreśliła.

Budowę szpitala sfinansuje miasto, przeznaczy na ten cel w sumie 400 mln zł; usługi zdrowotne będzie finansować NFZ.


Na temat sieci szpitali czytaj w LEX Ochrona Zdrowia: Projekt o sieci szpitali - co musisz wiedzieć?>>>


Burmistrz Ursynowa Robert Kempa podkreślił, że budowa szpitala to długo wyczekiwana inwestycja nie tylko przez mieszkańców jego dzielnicy, ale też Wilanowa. Podkreślił, że rejon Ursynowa, w którym powstanie szpital czekają duże zmiany łącznie z budową Południowej Obwodnicy Warszawy, która ruszy w 2017 roku.

Prezes Zarządu Erbud SA Józef Adam Zubelewicz pytany, czy 36 miesięcy na wybudowanie szpitala będzie wiązało się z napiętym kalendarzem prac, stwierdził, że to wystarczający czas.
- Myślę, że zrealizujemy to w krótszym terminie. Jeśli miastu będzie zależało na tym, żeby pewne roboty przyśpieszyć, jesteśmy gotowi - dodał Zubelewicz.

W założeniach projektowych w budynku A na parterze pomieści się przychodnia szpitalna z poradniami, między innnymi chirurgiczną, ortopedyczną, kardiologiczną, ginekologiczno-położniczą oraz z izbą przyjęć. Na kolejnych kondygnacjach znajdzie się dział rehabilitacji z fizjoterapią i hydroterapią oraz oddziały szpitalne, na przykład ginekologiczny, położniczy i chirurgii ogólnej.

Na parterze budynku B będzie się mieścił szpitalny oddział ratunkowy, a na pierwszym piętrze administracja i dział endoskopii. Kolejne piętra przeznaczono między innymi na oddział kardiologii, geriatrii oraz anestezjologii i intensywnej terapii.

W budynku C na poziomie -2 znajdzie się parking i pomieszczenia techniczne, a poziom -1 pomieści centralną szatnię i zaplecze magazynowo-techniczne. Na kolejnych kondygnacjach znajdzie się oddział psychiatryczny, wewnętrzny i ortopedii.(pap)