Porozumienie, na podstawie którego na terenie wydzielonym ze Szpitala Specjalistycznego w Pile powstanie Ośrodek Radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu, podpisały samorządy: wojewódzki z Poznania, powiatowy i miejski z Piły; Wielkopolskie Centrum Onkologii i szpital w Pile.

Utworzenie Ośrodka Radioterapii w Pile ma poprawić jakość i skuteczności leczenia nowotworów u pacjentów z północnej Wielkopolski.

„Oczywistością jest, że powstanie ośrodka jest przybliżeniem świadczeń dla pacjentów z naszego regionu, ale wraz z ośrodkiem pojawi się tu najnowsza technologia w tej dziedzinie medycyny, zatrudnienie znajdzie kilkadziesiąt osób specjalistów medycznych i technicznych, a sama budowa ośrodka będzie wykonywana przez lokalne firmy budowlane” – powiedział podczas podpisania porozumienia prezydent Piły Piotr Głowski.

Powstanie ośrodka zostanie sfinansowane z budżetu województwa wielkopolskiego. Wielkopolskie Centrum Onkologii przygotuje program działania ośrodka, miasto Piła dołoży 2,5 mln złotych do inwestycji i opracuje projekt techniczny, a Powiat Pilski przekaże na budowę 0,5 mln złotych i grunt pod nowy budynek.

„Będziemy się starali zrealizować budowę tego ośrodka jak najszybciej, na ile pozwolą procedury projektowe, administracyjne i przetargowe. Na podstawie doświadczeń kaliskich jako realny widzę termin oddania ośrodka do użytku w 2017 r. – powiedział marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Ośrodek w Pile będzie drugim ośrodkiem radioterapii realizowanym przez samorząd wielkopolski. Jako pierwszy powstanie ośrodek w Kaliszu, którego otwarcie zaplanowano na 2014 r. Kolejne dwa mają powstać w byłych miastach wojewódzkich w Koninie i Lesznie.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego w 2007 r. opracował koncepcję tworzenia Regionalnych Ośrodków Radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii, wpisującą się w Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. Na realizację tego projektu w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Wielkopolskiego na 2012 rok i lata następne zapisano łącznie kwotę 67 mln. zł. (PAP)