Jak poinformował w środę 18 listopada 2015 marszałek województwa Jacek Krupa, systemem realizowanym ze środków unijnych w pierwszym etapie objęte zostaną trzy szpitale specjalistyczne: krakowskie im. Józefa Dietla oraz im. Ludwika Rydygiera, a także nowosądecki im. Jędrzeja Śniadeckiego. Koszt przedsięwzięcia to ponad 7,5 mln zł.

- Małopolski System Informacji Medycznej jest nowoczesną platformą, dzięki której będzie możliwe udostępnienie elektronicznych usług medycznych w województwie, a placówki zdrowia objęte system będą mogły w szybki i bezpieczny sposób wymieniać się danymi – wyjaśnił Krupa.

Według zapewnień władz regionu MSIM ułatwi życie zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Za jego pośrednictwem będzie możliwa rejestracja na wizytę lekarską we wszystkich placówkach medycznych, które zostaną nim objęte. Pacjent będzie też mógł za pośrednictwem internetu sprawdzić swoją dokumentację medyczną. Nie będzie też konieczności noszenia ze sobą na wizytę wyników badań – do wszystkich tych danych lekarz będzie miał dostęp za pośrednictwem systemu.

Szpitale objęte MSIM będą mogły w szybki i bezpiecznych sposób przesyłać sobie wszelkie potrzebne dane o chorym – co w przypadku osób, które leczyły się w różnych szpitalach, znacznie ułatwi diagnozę i dalsze planowanie leczenia.

Dowiedz się więcej z książki
Internetowe narzędzia wspomagające opiekę zdrowotną
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Małopolska platforma będzie w pełni dostosowana do wymagań innych systemów, które służą wymianie informacji medycznej w poszczególnych województwach. W przyszłości ma także zostać włączona w ogólnokrajową „Elektroniczną Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych”, dzięki czemu będzie możliwe przesyłanie informacji pomiędzy placówkami w całym kraju.

Jak zapewnił marszałek Krupa, dzięki środkom unijnym projekt ten będzie w przyszłości kontynuowany i docelowo obejmie wszystkie placówki zdrowia, które nadzoruje województwo małopolskie. Na inwestycje z zakresu usług zdrowotnych w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego zagwarantowano 115 mln euro.(pap)