Jak podkreślali organizatorzy z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie i Międzyzakładowej Komisji NSZZ "Solidarność" przy Kopalni Soli "Wieliczka", jest to wynik imponujący, rzadko spotykany podczas tego typu akcji. 

- Spotkanie młodych z papieżem Franciszkiem będzie ogromnym duchowym przeżyciem. Chcieliśmy uczcić to wydarzenie nie tylko czerpiąc z niego, ale też dzieląc się tym, co mamy najcenniejsze – mówił, zapowiadając akcję krwiodawstwa, przewodniczący Międzyzakładowej Komisji NSZZ "Solidarność" przy Kopalni Soli "Wieliczka" Adam Gawlik. 

Wśród krwiodawców było 37 wielickich górników, mieszkańcy Wieliczki i okolic, Krakowa, a także kilkunastu górników z kopalni cynku i ołowiu z Bukowna pod Olkuszem. 
- Ta akcja została zorganizowana z okazji ŚDM i myślę, że to dobry sposób, żeby te dni uczcić. Zachęcam wszystkich do oddawania krwi, to w ogóle nie boli, a można pomóc innym – mówił Filip Jarek, górnik z wielickiej kopalni, który oddaje krew od dłuższego czasu. Chęć pomocy w tym szczególnym okresie wyraził także posiadacz rzadkiej grupy krwi Tomasz Mętel, który jest dawcą od 6 lat. Inny górnik, Tomek Jakubowski z Krakowa oddawał krew po raz pierwszy. - Postanowiłem oddać krew w związku z ŚDM i uważam, że jest to bardzo szlachetny pomysł – mówił o swoim udziale w akcji. 

Górnicy z Bukowna, którzy zapowiadali swój udział w akcji już kilka tygodni wcześniej, z dumą opowiadali o swoim Klubie Honorowych Dawców Krwi PCK, który liczy 80 członków. 
Krew oddała również Krystyna Siekierska z Krakowa, honorowy dawca krwi od ponad 40 lat. - Mam już na koncie krwiodawcy 66 litrów i cieszę się, że nadal mogę się dzielić z innymi. Chciałabym do "stówki" dotrwać – żartowała. 

Akcję wsparła Kopalnia Soli "Wieliczka" - każdy z krwiodawców otrzymał bilet na trasę górniczą. Niektórzy na zwiedzanie udali się zaraz po oddaniu krwi. 

W żyłach dorosłego człowieka krąży około 5-6 litrów krwi. Jednorazowo pobiera się jej tylko 450 ml. Do pobierania krwi używa się igieł o specjalnym profilu minimalizującym dyskomfort. Każdy krwiodawca otrzymuje posiłek regeneracyjny. (pap)