Deklarację taką zaprezentowano w czwartek 10 lipca br. po spotkaniu w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Rzecznika Praw Dziecka reprezentowała Katarzyna Skrętowska-Szyszko - dyrektor Zespołu ds. Społecznych; Rzecznika Praw Pacjenta - Grzegorz Saj, dyrektor Departamentu ds. Ochrony Zdrowia Psychicznego, a RPO reprezentował Krzysztof Olkowicz - Główny Koordynator ds. Ochrony Zdrowia Psychicznego. W spotkaniu uczestniczyli również: przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Psychologów Sławomir Makowski, wiceprzewodnicząca Katarzyna Sarnicka oraz rzecznik prasowy OZZP Justyna Żukowska-Gołębiowska, a także eksperci reprezentujący poszczególnych Rzeczników.

Sprawdź w LEX: Czy lekarz psychiatra z oddziału psychiatrycznego dla dorosłych może zbadać pacjenta małoletniego przywiezionego na oddział przez zespół ratownictwa medycznego? >

Mało lekarzy, nie ma gdzie leczyć

O dramatycznej sytuacji w psychiatrii dziecięcej pisaliśmy wielokrotnie w Prawo.pl. Na ponad 7 milionów dzieci jest jedynie 362 lekarzy specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży. Między marcem a kwietniem 2019 r. w  kolejce do przyjęcia na oddział całodobowy czekało w sumie 634 osób! W trybie pilnym lub zagrożenia życia, trzeba czekać średnio 12-13 dni. 

Czytaj: Raport o psychiatrii dziecięcej: 12 dni czekania w stanie zagrożenia życia na miejsce w szpitalu>>
 

Dramatyczny obraz opieki psychiatrycznej dla dzieci przedstawia raport, który przygotowała Sieć Obywatelska Watchdog. Pokazuje on, że polska psychiatrii dziecięcej jest w fatalnej sytuacji. Brakuje kadry, miejsc w szpitalach, a terapię rodzinną bądź konsultacje rodzinne, które są podstawą terapii  prowadzi 77 proc. oddziałów całodobowych.

Sprawdź w LEX: Czy lekarz specjalista pediatrii w trakcie specjalizacji z psychiatrii dzieci i młodzieży może zostać powołany przez kierownika SP ZOZ-u na stanowisko lekarza kierującego oddziałem psychiatrii dziecięcej? >

Łóżek za mało, sięga się po dostawki

Raport podaje, że łóżek na oddziałach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży jest bardzo mało. Z danych, które otrzymała organizacja wynika, że w większości województw, w porównaniu z zeszłym rokiem, liczba łóżek pozostała taka sama, w małopolskim i pomorskim – nieznacznie wzrosła, a w wielkopolskim i śląskim zmalała. W zeszłym roku szpitale dysponowały 871 łóżkami, w tym 906. Gdy brakuje łóżek, często sięgają one po tzw. dostawki. Na 30 szpitali w 2018 roku i 2019 roku korzystało z nich 20 placówek. Łącznie w 2018 roku na całodobowych oddziałach psychiatrii dziecięcej korzystano ze 150 dostawek, przez pierwsze miesiące 2019 roku ze 115.

Czytaj w LEX: Konieczne ograniczenie praw pacjenta – przymus leczenia > 

 

Blisko niebezpiecznej granicy

Podczas środowego spotkania przedstawicieli rzeczników ustalono, że postępująca dezintegracja instytucji pomocy psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży zbliża się do niebezpiecznej granicy. - Niewydolność państwa w kreowaniu i koordynowaniu polityki zdrowotnej prowadzi do zagrożenia bezpieczeństwa zdrowotnego tej grupy pacjentów - czytamy w opublikowanym komunikacie.

Czytaj: Minister zapowiada reformę psychiatrii dziecięcej>>
 

Doraźne działania nie wystarczą

Uczestnicy spotkania stwierdzili też, że ostatnie wydarzenia w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku, gdzie na oddziale dla dorosłych miało dojść do molestowania dwóch trzynastoletnich pacjentek oraz gwałtu piętnastoletniej, permanentne przeludnienie oddziałów dla dzieci i młodzieży, a także wielomiesięczne oczekiwania w kolejce do fachowej pomocy psychologiczno-psychiatrycznej oznaczają, że przyjęte doraźne rozwiązania zaproponowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, polegające na tym, że w stanach nagłych udzielanie świadczeń dla małoletnich może być realizowane w oddziałach dla dorosłych - szczególnie w przypadku braku personelu w tych oddziałach - stanowi realne zagrożenie dla życia i zdrowia dzieci.

Sprawdź w LEX: Czy lekarz POZ może zaordynować leki zlecone przez psychiatrę? >

Przedstawiciele rzeczników ustalili, że wobec ewidentnej zapaści w ochronie zdrowia dzieci i młodzieży - co wymaga nie tylko działań długofalowych, ale i natychmiastowych - zespół opracuje projekt wspólnego wystąpienia generalnego RPO, RPD i RPP.

Nowy model opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w oparciu o poradnie - czytaj tutaj>>

Zobacz procedurę: Wpisanie pacjenta na listę oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej finansowanego ze środków publicznych >