- Wszyscy jednomyślnie stwierdzili, że walka z ebolą wtedy będzie skuteczna, kiedy będziemy solidarni, jeśli chodzi o finansowanie. Ale też będziemy solidarni, jeśli chodzi o wysyłanie wykwalifikowanego personelu medycznego, czyli lekarsko-pielęgniarskiego do Afryki Zachodniej, aby przede wszystkim zwalczyć ognisko tego wirusa - powiedziała Kopacz na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu klimatycznego.

Epidemia eboli była jednym z tematów obrad przywódców krajów UE w Brukseli.

Kopacz przekazała, że Komisja Europejska i nowo powołany koordynator unijnych działań dotyczących zwalczania epidemii wirusa ebola określą pewne standardy i zabezpieczenia w postępowaniu z wirusem, które następnie zostaną przeniesione na wszystkie kraje członkowskie. Chodzi o standardy dotyczące postępowania z osobą, która mogła zarazić się ebolą. Czyli o to, jak postępować w przypadku, kiedy ktoś zgłasza się do lekarza z objawami gorączki, a jak w przypadku, gdy ktoś z gorączką podróżuje na przykład samolotem czy pociągiem.

Przywódcy rozmawiali także o rekrutacji personelu medycznego do wyjazdu na tereny dotknięte ebolą.

- Mówiliśmy o tym, że ta rekrutacja może być tylko i wyłącznie dobrowolna, czyli muszą to być ci, którzy zgłoszą się do wyjazdu na ten obszar. Ale też mówiliśmy o tym, żeby pamiętać o środkach przeznaczonych na ubezpieczenie personelu, który tam wyjedzie - powiedziała premier. Zdaniem Kopacz, należy jak najszybciej wyprodukować szczepionkę na ebolę.

W piątek przywódcy krajów Unii Europejskiej zgodzili się na zwiększenie do 1 mld euro pomocy finansowej na walkę z wirusem ebola w krajach Afryki Zachodniej. Oferowana przez 28 krajów pomoc wynosiła dotychczas ok. 500-600 mln euro.

Czytaj: UE zwiększy do 1 mld euro pomoc na walkę z ebolą w Afryce Zachodniej >>>

W czwartek 23 października 2014, podczas pierwszego dnia szczytu, powołano koordynatora unijnych działań dotyczących zwalczania epidemii eboli. Został nim nowy komisarz UE ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Cypryjczyk Christos Stylianides.

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że przeznaczy 24,4 mln euro z budżetu UE na pilnie potrzebne badania nad wirusem ebola. Środki te mają zasilić pięć projektów, w tym zakrojone na dużą skalę badania kliniczne potencjalnej szczepionki.

Od wybuchu epidemii Komisja Europejska przeznaczyła na pomoc humanitarną około 180 mln euro.

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała w środę wieczorem w Genewie, że liczba ofiar śmiertelnych epidemii eboli w Afryce Zachodniej wzrosła do 4877; 9936 osób jest zarażonych. Eksperci uważają, że prawdziwa liczba zarażonych jest znacznie wyższa, bo w trzech krajach najbardziej dotkniętych epidemią gorączki krwotocznej - Liberii, Gwinei i Sierra Leone - brakuje personelu do opieki nad chorymi. Najwięcej ofiar eboli jest w Liberii, gdzie według statystyk WHO do tej pory wirus spowodował śmierć 2705 osób.

Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową. (pap)