Inwestycja kosztowała około 9 mln i została sfinansowana z kredytu. Zmodernizowane pracownie diagnostyki mieszczą się na niskim parterze zachodniego skrzydła olsztyńskiego szpitala.

Wcześniej badania rezonansowe i tomograficzne wykonywała zewnętrzna firma, z którą szpital nie przedłużył współpracy. Dyrekcja placówki zdecydowała o stworzeniu w swoich strukturach obu pracowni diagnostycznych. Nowoczesne aparaty mają podnieść jakość świadczonych usług, zapewnić wysoką jakość badań i maksymalne bezpieczeństwo pacjentom.

Według kierownika działu diagnostyki obrazowej dr. Grzegorza Wasilewskiego, aparaty mają nośność 230 kg, co pozwoli na badanie praktycznie wszystkich pacjentów niezależnie od wagi ciała. Rezonans wyróżnia się też większą od standardowej średnicą otworu pola magnesu, co ma znaczenie np. w przypadku osób otyłych czy cierpiących na klaustrofobię.

Jego zdaniem, szpital może obecnie zaoferować wszystkie dostępne metody diagnostyczne, wykonuje badania tomografii i rezonansowe całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Często są to tzw. badania odwoławcze, u pacjentów trudnych, z wieloma schorzeniami.

Dr Wasilewski powiedział, że rozwiązania techniczne zastosowane w nowym tomografie powodują, że czas badania jest krótszy, a dawki promieniowania rentgenowskiego, które otrzymuje pacjent, są znacznie mniejsze.

Także rezonans ma o wiele lepsze parametry techniczne, niż poprzednie urządzenie, z którego korzystał szpital. Umożliwia lepszą jakość diagnostykę jamy brzusznej, klatki piersiowej, czy serca i pozwala na poszerzenie zakresu wykonywanych dotychczas badań. (pap)

 [-DOKUMENT_HTML-]