W piątek 30 września 2016 roku premier Szydło ma spotkać się z ministrem Radziwiłłem. Pytany o to spotkanie rzecznik rządu poinformował dziennikarzy, że spotkanie będzie dotyczyło harmonogramu przeprowadzania reform w służbie zdrowia.

Radziwiłł w ostatnich dniach kilkukrotnie spotykał się z przedstawicielami pracowników medycznych, między innymi z Porozumieniem Zawodów Medycznych, które w sobotę 24 września 2016 zorganizowało w stolicy manifestację. Pracownicy domagają się podwyżek i pilnego zwiększenia finansowania ochrony zdrowia.

- W trakcie spotkania ze związkowcami, które odbyło się w ostatnim czasie w Centrum Dialogu Społecznego pan minister zobligował się, że przygotuje do końca tego tygodnia harmonogram działań, również tych legislacyjnych, jeśli chodzi o kolejne reformy. Będą one wdrażane w służbie zdrowia. Ten harmonogram zostanie dostarczony nie tylko pani premier, ale także związkowcom, którym bardzo na tym zależało - powiedział Bochenek. - Chcemy wywiązać się ze słowa, które daliśmy związkowcom - podkreślił rzecznik rządu.

Jak dodał, reformy w służbie zdrowia są "bardzo potrzebne i bardzo trudne", a sam temat jest drażliwy społecznie.
- Potrzebne są większe pieniądze, które powinny być rzeczywiście przeznaczone na służbę zdrowia i myślę, że tego również będzie dotyczyła ta rozmowa - mówił Bochenek.

W czwartek 29 września 2016 resort zdrowia opublikował projekt ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Wynika z niego, że najmniej zarabiający pracownicy medyczni pierwsze podwyżki otrzymają do 1 lipca 2017 roku.

Czytaj: MZ: pierwsze podwyżki dla pracowników medycznych do 1 lipca 2017>>>

W ubiegłym tygodniu premier spotkała się z przedstawicielkami NSZZ "Solidarność", które spędziły noc w budynku ministerstwa zdrowia, ponieważ chciały jej przedstawić swoją ocenę sytuacji w systemie ochrony zdrowia. Podczas rozmów ustalono harmonogram spotkań i konsultacji dotyczący projektów ustaw przygotowywanych przez ministerstwo zdrowia. (pap)