Wiceminister, który uczestniczył w konferencji zorganizowanej w Senacie w Ogólnopolskim Dniu Seniora, podał, że beneficjenci programu zaoszczędzili 38 mln 800 tys., tyle wyniósł bowiem koszt refundacji wydanych leków z budżetu państwa.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, mówiąc o programie bezpłatnych leków dla osób, które ukończyły 75 lat, wskazał, iż to "otwarcie pewnej drogi".
- Teraz możemy to tylko poszerzać i polepszać. Nie wierzę, żeby ktokolwiek wycofał się z tego programu. Weszliśmy na ten program; jeśli stracimy władzę, będzie ktoś inny rządził to również będzie ten program rozwijał - ocenił marszałek.

Podkreślał, że osoby w starszym wieku mogą być aktywne; trzeba tworzyć ku temu warunki i zwracać na problemy seniorów dużą uwagę.

Minister sportu i turystyki Witold Bańka podkreślał podczas spotkania, że sport nie ma barier i seniorzy także mogą być aktywni.
- Sport jest dla każdego, aktywność fizyczna jest dla każdego: dzieci, młodzieży, wyczynowców, amatorów, seniorów, niepełnosprawnych, pełnosprawnych. Na tym polega wielka siła sportu, że każdy może znaleźć pole do uczestnictwa w aktywności sportowej - przekonywał.

Do aktywności, także w wymiarze intelektualnym, zachęcał seniorów przewodniczący Koalicji na rzecz Zdrowego Starzenia się profesor Bolesław Samoliński.
-  Chcecie być aktywni intelektualnie? Pobudzajcie szare komórki. Wyłączcie telewizor. Załóżcie odwrotnie zegarek - do góry nogami, zmuście się do przeliczania jego wskazań. Jeżeli coś przeczytacie, przedyskutujcie to z kimś, niech nie zostanie tylko bierny wasz stosunek do tekstu. Samoedukacja nie kończy się w żadnym przedziale wiekowym - przekonywał. (pap)