Główny cel rankingu to promowanie działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa w szpitalach a także jakości oferowanych tam świadczeń. Wyróżnienia przyznawane są w czterech kategoriach: szpitale zabiegowe TOP 100, szpitale zabiegowe monospecjalistyczne, szpitale niezabiegowe i jakość opieki medycznej. Wskazywani są także zwycięzcy w województwach. W rankingu uczestniczą różnego rodzaju szpitale - między innymi kliniczne, wojewódzkie i powiatowe.

Zestawienie najlepszych szpitali w Polsce powstaje na podstawie ankiety wysyłanej do szpitali przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. W 2015 roku rozesłano ją do około tysiąca placówek, odpowiedziały 223. Ankieta zawiera pytania o infrastrukturę szpitalną, jakość opieki, aspekty wpływające na komfort pobytu w szpitalu, certyfikaty i sytuację finansową.

Michał Bedlicki z Centrum Monitorowania Jakości ocenił, że ranking pokazuje, iż poprawia się infrastruktura polskich szpitali, podejmowane są działania w obszarze informatyzacji, dostępność do nowoczesnej diagnostyki jest coraz lepsza. Widoczne są jednak także, jak mówił, niedobory kadrowe – zarówno jeśli chodzi o lekarzy, jak i pielęgniarki.

W kategorii szpitali zabiegowych zwyciężyło Pleszewskie Centrum Zdrowia z Pleszewa; na drugim miejscu Złotej Setki znalazł się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, a na trzecim - Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.

Czytaj: CMJ: szpitale w Pleszewie, Siemianowicach Śląskich oraz w Olsztynie najlepsze>>>

W rankingu szpitali zabiegowych monospecjalistycznych bez onkologicznych na czele znalazło się Gdańskie Centrum Sercowo – Naczyniowe; na drugim miejscu uplasował się Instytut Hematologii i Transfuzjologii z Warszawy, zaś na trzecim - Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr Janusza Daaba w Piekarach Śląskich.

Na pierwszym miejscu wśród szpitali niezabiegowych znalazł się Szpital Chorób Płuc im. Błogosławionego Ojca Rafała Chylińskiego w Łodzi, na drugim Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dr. S. Jasińskiego w Zakopanem, a na trzecim – szpital Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Neuropsychiatrycznego im. św. Jadwigi w Opolu.

Nagrodę w kategorii „Jakość opieki medycznej” otrzymały w tym roku ex aequo Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II z Zamościa i Miejski Szpital Zespolony im. M. Kopernika z Olsztyna.

Wśród wojewódzkich zwycięzców rankingu znalazły się między innymi szpital Miedziowego Centrum Zdrowia S.A. w Lubinie (woj. dolnośląskie), Instytut Hematologii i Transfuzjologii z Warszawy (woj. mazowieckie) i szpital miejski im. M. Kopernika w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie).

Za merytoryczną stronę rankingu odpowiada Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia; organizatorem jest firma doradcza IDEA Trade. (pap)