Rzecznik Praw Obywatelskich rozpoczął w poniedziałek kilkudniową wizytę w woj. śląskim. Odwiedził między innymi Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II w Katowicach.

Podczas popołudniowej konferencji prasowej podkreślał, że brakuje lekarzy geriatrów.
- W momencie, w którym powinniśmy mieć 25 łóżek szpitalnych na 100 tysięcy mieszkańców, mamy tylko 2,5 łóżka, powinniśmy mieć około 800 lekarzy geriatrów, mamy dwustu kilkudziesięciu – mówił Bodnar.

Dlatego – jak mówił – najważniejszą rzeczą jest zachęcanie młodych lekarzy, by wybierali właśnie tę specjalizację, choć to nie jest to proste.
- Oni nie będą chętni do tego tak długo, jak nie zwiększy się finansowanie geriatrii w Polsce, tak długo, jak nie będą mieli poczucia, że pracują w ośrodkach na miarę europejską, tak długo, jak geriatria będzie traktowana jako dziedzina, w którą nie warto inwestować – mówił Bodnar.

- Niestety, ustawa o sieci szpitali spowodowała, że w wielu miejscach w Polsce oddziały geriatryczne zostały włączone do oddziału chorób wewnętrznych, natomiast w geriatrii nie chodzi tylko i wyłącznie o zwyczajne udzielenie świadczeń zdrowotnych, ale o otoczenie pacjenta taką szeroką opieką społeczną - czyli zaproponowanie nie tylko usług medycznych, ale także usług rehabilitacyjnych, pielęgnacyjnych, także opieki nad pacjentem, jak on już wyjdzie ze szpitala – podkreślił Rzecznik Praw Obywatelskich.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Przypomniał między innymi raport Najwyższej Izby Kontroli na ten temat; jak mówił, należy wyciągnąć odpowiednie wnioski, ponieważ dotąd nie ma w tym zakresie odpowiednich strategii.

Pytany o to, co on jako RPO może w tym zakresie zrobić odpowiedział, że od miesięcy regularnie organizuje konferencje i seminaria na ten temat w swoim biurze, a jego biuro współpracuje z NIK.
- I najważniejsza rzecz – kierujemy wystąpienia generalne do ministra zdrowia, ale także w niektórych przypadkach do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wskazując na to, w którym kierunku iść, jak należy to rozwiązać - zaznaczył.

Rzecznik podkreślił jednocześnie, że on może wprawdzie inspirować i wskazywać na konieczne zmian, "natomiast nie zastąpi woli politycznej w tym zakresie".

W poniedziałek 16 października 2017 roku Bodnar wziął udział w spotkaniu z okazji 10-lecia Biura Terenowego RPO w Katowicach, które swym działaniem obejmuje trzy województwa: śląskie, małopolskie i świętokrzyskie.

Jak podała pełnomocnik terenowa RPO w Katowicach Aleksandra Wentkowska, w ciągu 10 lat urzędnicy przyjęli tam prawie 10 tysięcy osób, wysłali prawie 20 tysięcy pism z różnymi interwencjami, podjęli prawie 700 spraw z urzędu, a także przeprowadzili 20 tysięcy rozmów telefonicznych.

RPO poinformował, że to jedno z trzech – obok Wrocławia i Gdańska – biur terenowych RPO, a w projekcie budżetu na 2018 rok zawnioskował, by powołać kolejne biuro – w Białymstoku. Dodał, że choć równolegle rozwijana jest też sieć punktów interesantów w różnych miastach na terenie całego kraju, to wciąż jest to za mało w stosunku do potrzeb.

W najbliższych dniach Adam Bodnar odwiedzi między innymi Gliwice, Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą, pojedzie też do Bielska-Białej, a swą wizytę zakończy w piątek w Częstochowie.(pap)

 [-OFERTA_HTML-]