Białystok to miasto, gdzie w 1987 roku urodziło się pierwsze w Polsce dziecko poczęte metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Szef obchodzącego 25-lecie istnienia "Kriobanku", profesor Waldemar Kuczyński, był w zespole lekarzy, który się tym zajmował.

Kuczyński powiedział w środę 26 listopada 2014 na konferencji prasowej w Białymstoku, że akcja "Oswoić niepłodność" jest skierowana do wszystkich tych osób, które myślą o posiadaniu dzieci w przyszłości i nawet nie wiedzą, czy mogą mieć problemy z płodnością, bo o tym nie myślą. Będą mogli dowiedzieć się jak się przygotować do ciąży, co jeść by zwiększać płodność, jakiej pomocy szukać, gdy są problemy z zajściem w ciążę. Będzie także możliwość rozmowy z psychologiem.

Kuczyński mówi, że niepłodność to problem, który "nie dotyczy wcale medycyny".
- Problem dotyczy społeczeństwa, ludzi, relacji, psychiki, związku partnerskiego, w najmniejszym stopniu medycyny, bo medycyna tak naprawdę poradziła sobie z problemami medycznymi i technicznymi - mówił Kuczyński. Dodał, że wiedza w społeczeństwie o niepłodności jest niewystarczająca. O wszystkich tych aspektach będzie mowa na grudniowych warsztatach pod hasłem "Pomyśl o dziecku. Teraz."

Czytaj: Stres przyczyną problemów z płodnością mężczyzn >>>

W ramach akcji "Oswoić niepłodność" w grudniu rozpocznie się także konkurs "Podziel się pomocą" na wspomnienia dla tych osób, które przeszły leczenie niepłodności i chciałyby się swoimi doświadczeniami podzielić z innymi. Wybrane prace będą opublikowane w książce, która ma być formą psychologicznego wsparcia dla innych.

W maju 2015 roku w ramach akcji społecznej zaplanowano spotkanie rodzin, które korzystały z leczenia niepłodności metodą zapłodnienia in vitro. Mówił, że wiele osób nie przyznaje się do korzystania z takiego leczenia, bo są narażone na wykluczenie, piętnowanie, dlatego potrzebne jest im wsparcie. 

Jesienią 2015 roku w Białymstoku odbędzie się konferencja naukowa pod tytułem "Rozród a walka z rakiem" poświęcona temu, jak pomagać tym, którzy z powodu nowotworu muszą np. zabezpieczyć swój materiał genetyczny, by w przyszłości móc mieć dzieci.

Kuczyński mówił dziennikarzom, że specjaliści myślą o tym, by utworzyć w Polsce sieć jednostek współpracujących w tym zakresie, bo bez tego trudno jest pomagać ludziom. Podał przykład pacjenta z Radomia, który dowiedział się, że rozpoczyna leczenie onkologiczne, a chciałby przedtem zabezpieczyć swój materiał rozrodczy i zgłosił się po pomoc w Białymstoku. Kuczyński mówił, że bez współpracy różnych jednostek taka pomoc jest bardzo trudna, a pacjenta nie można zostawić samemu sobie.

"Kriobank" jest w grupie klinik, które uczestniczą w realizacji rządowego programu dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro. Kuczyński poinformował, że w ramach tego programu, który jest realizowany od lipca 2013 roku w klinice urodziło się 40 dzieci.(pap)