"W trakcie rozpoczynającego się w czwartek w Jasionce k. Rzeszowa Kongresu 590 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uszczegółowi swoją strategię, którą opracował pan wicepremier (i minister nauki – przyp. PAP) Jarosław Gowin. Jednym z elementów tej strategii jest współpraca z gospodarką" – zaznaczył w rozmowie z PAP Dardziński.

"Chcemy jeszcze raz wyraźnie to powiedzieć, że współpraca między uczelnią a gospodarką jest czymś, co jest kluczowe dla rozwoju polskiego społeczeństwa i w ogóle Polski. Bardzo mocno stawiamy na rozszerzenie misji polskich uczelni i jednostek badawczych. Do misji badawczej i dydaktycznej chcielibyśmy dołożyć misje wdrożeniową, komercjalizacyjną, czyli wesprzeć wszystkich tych naukowców, studentów, badaczy, którzy zajmują się współpracą z gospodarką" – podkreślił wiceminister nauki.

Dardziński zapowiedział, że w trakcie kongresu przedstawione zostaną "konkretne projekty, które zostały w ramach tej strategii przygotowane". Wśród nich m.in. rozwiązania umożliwiające uzyskanie doktoratu za pracę wdrożeniową. Zgodnie z nimi doktorant zatrudniony w przedsiębiorstwie pracowałby nad swoim doktoratem w jednostce naukowej otrzymując stypendium w wysokości prawie 2,5 tys. zł.

Będzie też dyskusja o planowanych przez resort zmianach dotyczących finansowania uczelni. Nowy algorytm ma premiować m.in. utrzymanie na uczelni odpowiedniej relacji między liczbą studentów a liczbą kadry dydaktycznej - na jednego wykładowcę w uczelniach ogólnoakademickich powinno przypadać nie więcej niż 11-13 studentów i doktorantów.

Wiceminister zaznaczył, że jego resort "pełni funkcję ministerstwa wiodącego w przygotowaniu pierwszej i drugiej ustawy innowacyjnej". "Pierwsza (tzw. mała ustawa o innowacyjności – przyp. PAP) czeka na podpis prezydenta i powinna wejść w życie 1 stycznia 2017 r., a dotyczy m.in. ulg podatkowych, wydłużenia okresu odpisu podatków, a także wydłużenia listy kosztów kwalifikowanych" – mówił Dardziński.

Resort nauki zapowiada kolejne zmiany dotyczące innowacyjności. Wiceminister powiedział, że trwają prace nad tzw. dużą ustawą innowacyjną, która miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2018 r.

"Do tej pory przedsiębiorcy koncentrowali się na budowaniu prostych biznesów. Po tych prawie 30 latach rozwój polskich przedsiębiorstw na tyle się wzmocniły, że nie chcą być tylko podwykonawcami. Chcą teraz być kreatorami tego, co dzieje się na rynku" – zauważył Dardziński.

Wymiana myśli i doświadczeń osób wywierających wpływ na rozwój gospodarki i biznesu to cel Kongresu 590, który rozpoczyna się w czwartek w podrzeszowskiej Jasionce. W dwudniowym wydarzeniu wezmą udział prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i wicepremier Mateusz Morawiecki.

Kongres swoją nazwę wziął od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane lub dystrybuowane przez polskie firmy. Jego głównym organizatorem jest Fundacja im. Sławomira Skrzypka, b. prezesa NBP, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Partnerem imprezy jest woj. podkarpackie.

Patronat medialny nad kongresem objęła Polska Agencja Prasowa. (PAP)