Inauguracja, w czasie której dotychczasowy rektor Bernard Lammek (pełnił tę funkcję przez dwie kadencje) przekazał oficjalnie władzę wybranemu wiosną br. Jerzemu Gwizdale, miała miejsce w poniedziałek na Wydziale Prawa i Administracji UG.

Jak przypomniał w swoim wystąpieniu inauguracyjnym Gwizdała, w rozpoczętej właśnie kadencji nowe władze uczelni chcą przeprowadzić cały szereg inwestycji, wśród których znajduje się m.in. rozbudowa Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki o nowy obiekt - Instytut Informatyki oraz stworzenie Laboratorium Symulacji Nagrań Telewizyjnych i Dokumentacji Filmowej wyposażonego w sprzęt do rejestracji, obróbki i montażu nagrań audio oraz wideo. Laboratorium miałoby służyć studentom kierunków dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej.

Władze UG starały się o dofinansowanie obu projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Obecny na poniedziałkowej inauguracji wicemarszałek województwa Wiesław Byczkowski, poinformował w czasie uroczystości, że „przyszedł na nią z prezentem”. Wyjaśnił, że zarząd województwa rozstrzygnął właśnie konkurs dotyczący zadań związanych z edukacją i oba projekty UG zyskały dofinansowanie.

Laboratorium, którego budowa pochłonie ponad 5 mln zł, przyznano 4,4 mln zł dotacji, z kolei oszacowana na ponad 25 mln zł budowa Instytutu Informatyki zyskała 21,4 mln zł dofinansowania. Rozpoczęcie realizacji obu projektów zaplanowano na początek 2017 r. Laboratorium ma zostać otwarte na początku roku 2018, a Instytut Informatyki – w końcu tego samego roku.

Jak przypomniał w swoim przemówieniu Gwizdała, w najbliższych planach uczelni jest także ukończenie EkoParku – przestrzeni na terenie kampusu uczelnianego w Gdańsku Oliwie (ma tu swoje siedziby kilka wydziałów UG), w której zasadzone zostaną rzadko spotykane rośliny, wytyczone alejki itp. Projekt wart ponad 3 mln zł (zyskał dofinansowanie ze środków europejskich oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) ma zostać ukończony jeszcze w tym roku.

Ważnym elementem planów władz UG jest też budowa Centrum Sportowego (dziś uczelnia ma bardzo skromne zaplecze sportowe) z m.in. dwoma salami sportowymi, halą i kortami tenisowymi oraz boiskiem do gry w piłkę nożną. Szacowana wartość pierwszego etapu tej inwestycji to około 45 mln zł. W drugim etapie zaplanowano budowę basenu. Projekt został ujęty w przygotowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki wieloletnim planie inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. UG ubiega się też o dofinansowanie tego zadania z dotacji celowej z budżetu państwa na lata 2017 i 2018.

Jak poinformowała rzecznik prasowa uczelni Beata Czechowska-Derkacz, władze UG z rozmysłem nie szukają źródeł finansowana centrum ze środków unijnych. Dzięki temu uczelnia będzie miała możliwość komercyjnego wykorzystania obiektów przez pracowników UG, sąsiadujących z uczelnianym kampusem centrów biznesowych oraz mieszkańców.

Na 11 wydziałach Uniwersytetu Gdańskiego w nowym roku akademickim uczyć się będzie ponad 30 tysięcy studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych. Ci, którzy rozpoczynają studia, mieli do wyboru naukę na 221 specjalnościach prowadzonych w ramach 74 różnych kierunków. Najpopularniejszymi z nich okazały się skandynawistyka (z ponad 10 kandydatami na miejsce), kryminologia (ponad 9 kandydatów na miejsce), psychologia (prawie 9) i filologia angielska (również prawie 9). (PAP)