Na 47 kierunkach i specjalnościach KUL kształci się w tym roku ponad 17,5 tys. osób, a wykłada ponad 1,3 tys. nauczycieli akademickich. Na pierwszy rok przyjęto ponad 4 tys. studentów. Uczelnia uruchomiła trzy nowe kierunki studiów: sinologię, edytorstwo oraz krajoznawstwo i turystykę kulturową. Wśród studentów KUL jest ponad 300 obcokrajowców z 26 krajów; najwięcej z Ukrainy, Białorusi i Czech.
 
List od prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odczytał szef jego kancelarii Jacek Michałowski. Prezydent podkreślił w liście, że istniejący już blisko sto lat KUL zajmuje mocną pozycję wśród polskich szkół wyższych. Umożliwia wszechstronny rozwój naukowy, intelektualny, duchowy i fizyczny, dobrze przygotowuje do pracy zawodowej, w tym także kariery naukowej.
 
„Dobrze rokuje szeroka współpraca międzynarodowa, działalność wydawnicza i kulturalna oraz tak nowatorskie inicjatywy jak Uniwersytet Otwarty dla słuchaczy niezależnie od ich wieku, wykształcenia oraz miejsca zamieszkania i obywatelstwa. Katolicki Uniwersytet Lubelski jest zdolny stawić czoła skutkom obecnych przemian społecznych, szczególnie tych o charakterze demograficznym” - napisał prezydent Komorowski.
 
W nowym roku akademickim KUL uruchomił Uniwersytet Otwarty, który oferuje różnorodne, płatne wykłady i kursy dla wszystkich zainteresowanych: klas szkolnych, dzieci, młodzieży, dorosłych i całych rodzin, niezależnie od wykształcenia.
 
Na uroczystość przybyli duchowni z prymasem seniorem kard. Józefem Glempem, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści.
  
PAP - Nauka w Polsce