Referendum będzie ważne, jeśli do urn pójdzie trzy piąte liczby osób uczestniczących w wyborze burmistrza w 2010 roku.


Zakopiańscy radni ustanowili termin referendum w sprawie odwołania burmistrza na 13 stycznia 2013 r. Data ta jest o tyle ciekawa, że od 11 do 12.01.2013 r. Zakopane będzie gospodarzem dwóch konkursów z cyklu Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Za ogłoszeniem referendum zagłosowało 11 radnych z opozycyjnych klubów: Jedność Tatrzańska, Solidarne Zakopane oraz Tatrzański Klub Niezależnych. Przeciw było dziewięciu radnych z klubów Twoje Zakopane i Platformy Obywatelskiej. Radna niezależna wstrzymała się od głosu.


Opozycja zarzuca burmistrzowi złe gospodarowanie finansami miasta i słabe wykonanie zadań inwestycyjnych. W lipcu tego roku głosami opozycyjnych radnych nie udzielono Majchrowi absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu, co otworzyło drogę do głosowania ws. referendum.

Burmistrz Zakopanego mówił wtedy, że to działanie polityczne, a opozycyjni radni, którzy mają większość w Radzie Miasta, od samego początku tej kadencji blokowali jego działania. Majcher argumentował, że za jego kadencji wykonano m.in. wielkie inwestycje drogowe w mieście, współfinansowane z funduszy unijnych.

Majcher jest burmistrzem Zakopanego drugą kadencję. W wyborach w 2010 roku startował z listy lokalnego komitetu Twoje Zakopane, popierała go Platforma Obywatelska.