Pomorska Nagroda Artystyczna przyznawana jest za wybitne kreacje artystyczne w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki w regionie w roku poprzedzającym jej wręczenie. Fundatorem nagrody jest marszałek województwa pomorskiego. Ze względu na prestiż, jak i sposób wyłaniania laureatów wyróżnienie to określane jest mianem regionalnych "Oscarów".

Ogłoszenie nazwisk zwycięzców i uroczystość wręczenia nagrody przez marszałka pomorskiego Mieczysława Struka odbyła się w czwartek wieczorem w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Magdalena Grzebałkowska została uhonorowana za książkę „Beksińscy. Portret podwójny”, którą kapituła oceniła jako "znakomicie opowiedzianą trudną i wielobarwną biografię Zdzisława i Tomasza, ojca i syna”. W imieniu autorki, która tego dnia przebywała w Warszawie na promocji swojej kolejnej książki, nagrodę odebrała ciotka.

Zygmunt Rychert otrzymał nagrodę za „twórczą i dydaktyczną pracę włożoną w przygotowanie Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Gdańsku, za pracę która zaowocowała nagraniem płyty „Wojciech Kilar: Angelus, Exodus, Victoria” oraz „Panufnik: Concertos”. „Chciałbym bardzo podziękować rektorom i kolegom profesorom z Akademii Muzycznej za to, że w świetnym, twórczym klimacie pracy pomagają mi szukać artystycznych ideałów (…)” – powiedział Rychert odbierając nagrodę.

Floriana Staniewskiego uhonorowano za „zapadającą w pamięć kreację Pluszkina w +Martwych duszach+ Nikołaja Gogola w reżyserii Janusza Wiśniewskiego na scenie Teatru Wybrzeże, a także za popularyzowanie sztuki scenicznej”. „Wprawdzie przyznałem się do swoich 70 lat, ale (...) mam nadzieję jeszcze trochę państwa pocieszyć, pobawić czy wzruszyć na scenie” - powiedział laureat.

Każdy z nagrodzonych otrzymał statuetkę Gryfa Pomorskiego oraz 15 tys. zł.

Poza laureatami do Pomorskiej Nagrody Artystycznej nominowani byli: Sławomir Jaskułke, Wojciech Rajski, Olo Walicki, Marek Kuczyński, Ida Bocian i Ewa Ignaczak, Paweł Huelle i Vahram Mkhitaryan.

W czasie czwartkowej uroczystości przyznano też tytuł Pomorskiej Nadziei Artystycznej Maciejowi Kułakowskiemu – wiolonczeliście, studentowi Akademii Muzycznej w Gdańsku i Hochschule fur Musik w Weimarze. Uhonorowano go za „intensywną, międzynarodową aktywność koncertową; za wirtuozerię docenioną przez jury wielu rodzimych konkursów muzyki poważnej”. W imieniu laureata nagrodę - statuetkę Gryfa Pomorskiego oraz 10 tys. zł. -, odebrała mama. Jak wyjaśniła, syn ugrzązł w drodze do Gdańska na jednym z niemieckich dworców: zatrzymał go strajk kolejarzy.

W tej kategorii nominowanych było jeszcze dwóch artystów – chórmistrz i wokalista Sławomir Bronk oraz absolwent malarstwa na gdańskiej ASP Filip Ignatowicz.

Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną w wysokości 20 tys. zł. przyznawaną przez pomorskiego marszałka za całokształt dokonań artystycznych otrzymał malarz, rysownik i prof. gdańskiej ASP Kiejstut Bereźnicki. Uhonorowano go za „wybitne dokonania w dziedzinie malarstwa, za blisko 60 lat twórczej pracy, która zaowocowała stworzeniem niepowtarzalnego, rozpoznawalnego, własnego stylu”. „Gdyby malarz potrafił mówić, to nie musiałby malować” – powiedział jedynie odebrawszy nagrodę artysta.

W czasie czwartkowej gali wręczono też nagrodę honorową w kategorii Mecenat Kultury. Otrzymała ją firma Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków sp. z o.o. za „wieloletnie i konsekwentne wspieranie pomorskiej kultury, ze szczególnym uwzględnieniem Gdańskiego Festiwalu Muzycznego”.

Kandydatów do Pomorskiej Nagrody Artystycznej mogą zgłaszać m.in. dotychczasowi laureaci, instytucje kulturalne, organizacje pozarządowe czy media działające na terenie województwa. Licząca około 20 osób kapituła konkursu wybiera spośród zgłoszonych osoby nominowane. Wzorem Oskarów, lista nominowanych trafia do laureatów nagrody z ubiegłych latach, a ci, po wskazaniu swoich faworytów odsyłają typy do notariusza, który – po zliczeniu wyników - dostarcza je w zalakowanych kopertach na galę.

Pomorska Nagroda Artystyczna przyznawana jest od 1998 r. i do tej pory uhonorowano nią ponad sto osób. (PAP)