Wniosek o przyznanie pomocy finansowej trafi na najbliższy zarząd województwa, a następnie pod obrady Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

"Przyzwoitość nakazuje, by w tak trudnych momentach zachować się solidarnie" - powiedział Geblewicz. "Gdy żywioł staje się silniejszy od ludzi, gdy pochłania dorobek ich życia i nie do poznania zmienia najbliższe środowisko, musi się w nas budzić pragnienie niesienia pomocy. To moralny obowiązek każdego człowieka. Samorządowcy nie raz udowodnili, że wzajemnie się wspierają w kryzysach, że mogą na siebie liczyć" - dodał.

Z kolei wicemarszałek Pomorza Zachodniego Jarosław Rzepa wyraził nadzieję, że "na najbliższej sesji sejmiku wszyscy radni wspólnie pochylą się nad sprawą i jednomyślnie poprą inicjatywę".

Referat prasowy urzędu poinformował, że marszałek Geblewicz "jest w stałym kontakcie z marszałkiem Pomorza Mieczysławem Strukiem, dzięki czemu wparcie trafi tam, gdzie jest najpilniej oczekiwane".

Gwałtowne burze, a miejscami nawet trąby powietrzne, przeszły przez Pomorze w nocy z piątku na sobotę. Wskutek nawałnic zginęło 5 osób, w tym dwie nastolatki, które przebywały na obozie harcerskim w miejscowości Suszek; ok. 50 doznało różnego rodzaju obrażeń. Wichura zniszczyła wiele domów i tysiące hektarów lasów. Jeszcze w czwartek po południu 13 tys. odbiorców pozbawionych było energii elektrycznej.

W poniedziałek na teren katastrofy skierowano 8 wozów oraz 25 strażaków z Pomorza Zachodniego. Do Chojnic wysłano pilarzy z Łobza, Białogardu, Stargardu oraz Kołobrzegu, którzy udrażniają rzekę Brdę. W gminie Sępólno Krajeńskie pracują strażacy ze Szczecina, Białogardu i Koszalina. Tam skierowano samochody z agregatami prądotwórczymi. Strażacy z Choszczna pracują na terenie Nakła nad Notecią, gdzie również skierowano agregat ze Szczecinka.

Zbiórkę dla mieszkańców wsi Rytel, poszkodowanych w nawałnicy, prowadzi też Chorągiew Zachodniopomorska Związku Harcerstwa Polskiego. Do biura chorągwi szczecinianie mogą przynosić m.in. paliwo i łańcuchy do pił, plandeki do przykrywania dachów, rękawice robocze, grabie, latarki, baterie oraz środki czystości i higieny osobistej. Zbiórkę prowadzą również strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Gwdy Wielkiej(gmina Szczecinek).(PAP)