Główny specjalista w wydziale monitoringu i środowiska WIOŚ wyjaśnił, że w godzinach 19-20 Inspektorat spodziewa się najwyższego zanieczyszczenia powietrza, jeśli chodzi o czwartek. "Oznacza to, że będzie zła jakość powietrza. Należy unikać wychodzenia na dwór, czy też wietrzenia wieczorem mieszkania" - wyjaśnił, dodając jednocześnie, że w stolicy bywała już dużo gorsza jakość powietrza.

Jak zaznaczył, na Mazowszu przez ostatnie kilkanaście lat nie odnotowywano stężeń zanieczyszczenia powietrza na poziomach alarmowych, co nie znaczy, że jakość powietrza jest dobra. "Są przekraczane niższe normy, czyli poziomy dopuszczalne" - wyjaśnił.

Dodał, że w czwartek wieczorem spodziewana jest gorsza jakość powietrza w stolicy, ale - jak zaznaczył - "nie będzie to jakiś Armagedon. - Gdyby miał być Armagedon, to my, jako WIOŚ, wydalibyśmy komunikat informujący o ryzyku przekroczenia poziomów alarmowych. Takiego komunikatu nie wydajemy, bo aż tak źle nie będzie" - powiedział.

W środę wiceprezydent stolicy Michał Olszewski poinformował, że w związku z prognozowaną gorszą jakością powietrza, w czwartek mieszkańcy Warszawy mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Olszewski powołał się na "niepokojącą" informację otrzymaną z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Klech powiedział PAP, że Inspektorat udostępnia usługę, dzięki której można sprawdzić prognozę jakości powietrza; znajduje się ona na stronie internetowej WIOŚ. "Ratusz widocznie wczoraj zajrzał do prognozy i z własnej inicjatywy postanowił ogłosić taki alarm" - powiedział.

W czwartek mazowiecki WIOŚ poinformował w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej, że prognozuje pogorszenie jakości powietrza w godzinach popołudniowych nie tylko w Warszawie, ale również w innych częściach województwa.

"Wprowadzony przez Prezydenta m.st. Warszawy dzień darmowej komunikacji jest inicjatywą własną samorządu. Jakość powietrza zarówno w Warszawie, jak i innych częściach województwa nie jest +rekordowo zła+, jak donoszą niektóre media" - napisano w komunikacie.

Klech pytany, jak wypada Warszawa pod względem jakości powietrza, np. w porównaniu z Krakowem, powiedział, że stolica wypada trochę lepiej. "W Warszawie w centrum miasta ludzie nie palą w piecach, tak jak ma to miejsce w Krakowie" - powiedział. Przypomniał, że inne jest też położenie Krakowa - miasto znajduje się w niecce, jest tam też duża liczba dni bezwietrznych.

Bieżące śledzenie zarówno prognoz, jak również wyników pomiarów jakości powietrza jest możliwe poprzez stronę WIOŚ (http://sojp.wios.warszawa.pl) oraz portal Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (http://powietrze.gios.gov.pl) i aplikację na smartfony „Jakość powietrza w Polsce” (dostępne dla użytkowników Apple w iTunes i użytkowników Android w Google Play). (PAP)