Wielkopolskie listy kandydatów Polskiego Stronnictwa Ludowego do sejmiku zostały zaakceptowane w sobotę na regionalnej konwencji wyborczej w Poznaniu i obejmują 78 kandydatów. Liderów list na konferencji prasowej przedstawił szef wielkopolskiego PSL europoseł Andrzej Grzyb.

„Do tej pory mieliśmy siedmiu radnych w sejmiku. Nie konserwujemy tej liczby. Mamy ambicje zdobyć dodatkowe mandaty” – powiedział Grzyb.

W okręgu poznańskim liderem list PSL do sejmiku będzie były wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia. Na początku września zrezygnował on z funkcji z powodów osobistych.

Listę obejmującą m.in. powiat poznański otwiera wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak. „Od pierwszej kadencji samorządu województwa PSL uczestniczy w koalicji rządzącej Wielkopolską. Udowodniliśmy, że potrafimy dbać o interes województwa, o jego rozwój” – powiedział Jankowiak.

W Kaliszu i okolicznych powiatach startuje członek zarządu województwa i wiceprezes wielkopolskiego PSL Krzysztof Grabowski. W okręgu leszczyńskim PSL postawiło na wiceminister rolnictwa Zofię Szalczyk. Jedynką w Pile i okolicznych powiatach będzie Krzysztof Paszyk, wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Pile. PSL w okręgu obejmującym m.in. Konin postawiło na aktualnego radnego i szefa sejmikowej komisji rolnictwa Czesława Cieślaka, który jest prezesem spółdzielni mleczarskiej w Kole.

Na kolejnych miejscach na liście znaleźli się m.in. obecni radni sejmikowi PSL oraz osoby z tzw. trzeciego sektora. „Są to przedstawiciele lokalnych grup działania, strażacy, osoby ze stowarzyszeń, grup producenckich. Często łączą oni aktywność społeczną z doświadczeniem samorządowym” – wyjaśnił Grzyb.

Obecny na konwencji wyborczej wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak podkreślił, że to w wyborach samorządowych społeczeństwo ma przez swoich przedstawicieli autentyczny wpływ np. na to gdzie powstanie droga, basen, żłobek, czy dom kultury.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada; wybierani będą radni gmin, powiatów, sejmików województw, a także wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. (PAP)