Powstanie nowych wypożyczalni rowerów zapowiedział w środę pełnomocnik prezydent miasta ds. komunikacji rowerowej Łukasz Puchalski podczas konferencji w siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego.

Jak powiedział, zakupem nowych stacji wypożyczeń rowerów zainteresowanych jest pięć dzielnic - osiem stacji powstać ma na Mokotowie, po pięć na Pradze Południe i w Ursusie, dwie w Wilanowie i jedna na Woli. W sumie w 21 stacjach pojawi się ponad 200 jednośladów. Dzięki temu w sierpniu, kiedy miną dwa lata od uruchomienia Veturilo, w Warszawie będzie blisko 200 wypożyczalni i prawie 3 tys. rowerów.

Puchalski dodał, że to prawdopodobnie ostatnie powiększenie systemu roweru miejskiego przed końcem umowy z jego operatorem, tj. przed końcem listopada 2016 r.

Pełnomocnik przypomniał też, że przez cały maj warszawscy rowerzyści będą mogli brać udział w grze "European Cycling Challenge 2014". Uczestniczą w niej rowerzyści z 32 europejskich miast - w Polsce także Łódź i Gdynia. Wygra to miasto, którego drużyna "wykręci" najwięcej kilometrów.

Aby wziąć udział w rywalizacji, wystarczy przystąpić do warszawskiej drużyny, zainstalować w swoim smartfonie bezpłatną aplikację Endomondo i rejestrować w niej swoje rowerowe podróże po Warszawie. Można je też opisywać bezpośrednio w serwisie endomondo.com. Ważne by były to podróże, w których rower zastąpił inny środek transportu, czyli dojazdy do pracy, szkoły, kina czy sklepu. Nie liczą się przejazdy sportowe.

Członkami stołecznej drużyny mogą zostać również cykliści, którzy nie mieszkają w Warszawie. Wystarczy, że wykonują po niej część swych rowerowych podróży. Liczy się każdy rodzaj roweru - także Veturilo.
Jak powiedział Puchalski, choć do rozpoczęcia gry zostały jeszcze dwa tygodnie, w Warszawie zarejestrowało się dotąd ponad 500 osób - najwięcej ze wszystkich miast.

Pełnomocnik zapowiedział też, że w maju w Warszawie pojawią się pierwsze podpórki dla rowerzystów, dzięki którym nie będą oni musieli zsiadać z roweru oczekując na przejazd przez skrzyżowanie.

Podpórki te staną na skrzyżowaniach ulic: Sobieskiego i Witosa, Al. Ujazdowskich i Pięknej, Żwirki i Wigury i Banacha, Koszykowej i Chałubińskiego oraz Prymasa Tysiąclecia i Kasprzaka.

Podczas konferencji ZTM zapowiedziano też, że w czerwcu zakończy się większość prac związanych z budową Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego. Dłużej mogą one potrwać w okolicy bulwarów na Powiślu. Obecnie prace trwają na trzynastokilometrowym odcinku między Lasem Bielańskim i Portem Czerniakowskim.

Szlak ma mieć łącznie 37 kilometrów. Kiedy powstanie, rowerem będzie można przejechać odcinek między Łomiankami a Powsinem. (PAP)