Szpital powstanie w pobliżu skrzyżowania ulic Pileckiego i Gandhi, w sąsiedztwie Instytutu Hematologii i Transfuzjologii oraz Centrum Onkologii. Wykonawcą prac będzie konsorcjum składające się ze spółek: Erbud S.A., Strabag Spółka z o.o., Strabag AG i Ed. Zueblin AG. Miasto podpisało umowę z wykonawcą budowy 19 października br.; czas realizacji to 36 miesięcy.

Szacuje się, że pacjentami szpitala będzie przede wszystkim grupa ok. 250 tys. mieszkańców Ursynowa. Natomiast włączając Wilanów, powiat piaseczyński oraz tereny skomunikowane z Warszawą planowaną obwodnicą oraz autostradą A2, należy założyć, że pacjentami szpitala może być 300-350 tys. ludzi - informuje miasto.

Na terenie budowy szpitala już trwają pierwsze prace, m.in. przygotowywanie placu budowy i przekładki instalacji.

W poniedziałek przedstawiciele władz Warszawy oraz wykonawcy inwestycji dokonali symbolicznego wbicia "pierwszych łopat" i rozpoczęcia budowy szpitala.

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że o potrzebie budowy tego szpitala mówiono już od wielu lat. "Po dziesiątkach lat zaczynamy budowę Szpitala Południowego, najpierw nie było na niego środków, potem, jak już były środki, to trzeba było je przesunąć, potem była bardzo długa procedura przetargowa ze wszystkimi możliwymi odwołaniami aż do Sądu Najwyższego" - podkreśliła.

Budowę szpitala sfinansuje miasto, przeznaczy na ten cel w sumie 400 mln zł; usługi zdrowotne będzie finansować NFZ.

Burmistrz Ursynowa Robert Kempa podkreślił, że budowa szpitala to długo wyczekiwana inwestycja nie tylko przez mieszkańców jego dzielnicy, ale też m.in. Wilanowa. Podkreślił, że rejon Ursynowa, w którym powstanie szpital czekają duże zmiany łącznie z budową Południowej Obwodnicy Warszawy, która ruszy w przyszłym roku.

Prezes Zarządu Erbud SA Józef Adam Zubelewicz pytany, czy 36 miesięcy na wybudowanie szpitala będzie wiązało się z napiętym kalendarzem prac, stwierdził, że to wystarczający czas. "Myślę, że zrealizujemy to w krótszym terminie. Jeśli miastu będzie zależało na tym, żeby pewne roboty przyśpieszyć, jesteśmy gotowi" - dodał Zubelewicz.

Szpital Południowy będzie się składał z trzech pięciokondygnacyjnych budynków. Na dachu jednego z pawilonów zlokalizowane będzie lądowisko przystosowane dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W założeniach projektowych w budynku A na parterze pomieści się przychodnia szpitalna z poradniami, m.in. chirurgiczną, ortopedyczną, kardiologiczną, ginekologiczno-położniczą oraz z izbą przyjęć. Na kolejnych kondygnacjach znajdzie się m.in. dział rehabilitacji z fizjoterapią i hydroterapią oraz oddziały szpitalne, np. ginekologiczny, położniczy i chirurgii ogólnej.

Na parterze budynku B będzie się mieścił m.in. szpitalny oddział ratunkowy, a na pierwszym piętrze m.in. administracja i dział endoskopii. Kolejne piętra przeznaczono m.in. na oddział kardiologii, geriatrii oraz anestezjologii i intensywnej terapii.

W budynku C na poziomie -2 znajdzie się parking i pomieszczenia techniczne, a poziom -1 pomieści centralną szatnię i zaplecze magazynowo-techniczne. Na kolejnych kondygnacjach znajdzie się m.in. oddział psychiatryczny, wewnętrzny i ortopedii.

Całkowita powierzchnia użytkowa trzech budynków głównych to ponad 42 tys. m kw. Miasto zapewnia, że projekt uwzględnia wszelkie udogodnienia i standardy określone w przepisach dotyczących użytkowania obiektów przez osoby niepełnosprawne. (PAP)