Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Jacek Protas, podczas podpisywania umowy z prezesem Przewozów Regionalnych Tomaszem Pasikowskim, powiedział, że samorząd województwa nie ma zamiaru powoływania własnej spółki, świadczącej przewozy pasażerskie.

"Nasza współpraca jest dobra, choć oczywiście widzimy potrzebę modernizacji linii i konieczność wymiany taboru" - podkreślił Protas.

Podpisana we wtorek umowa opiewa na 49,7 mln zł. Protas dodał, że to oznacza utrzymanie połączeń regionalnych na dotychczasowym poziomie.

"Nie zniknie z rozkładu żaden pociąg, korekty są możliwe, tylko tam, gdzie nie ma frekwencji" - mówił marszałek Warmińsko-mazurskiego.

Uzgadnianie rozkładu jazdy na przyszły rok ma się zakończyć do końca września.

Protas poinformował także, że z pieniędzy nowej unijnej perspektywy budżetowej w regionie zostanie wyremontowanych i zmodernizowanych kilka ważnych odcinków linii kolejowych: Korsze - Ełk (ma być zelektryfikowana) oraz Szczytno-Ełk, Działdowo-Olsztyn i Olsztyn-Braniewo.

Techniczną i organizacyjną stroną tych napraw mają się zająć PKP Polskie Linie Kolejowe, a samorząd województwa zarezerwował na nie środki w programie operacyjnym. Dyrektor departamentu infrastruktury w olsztyńskim urzędzie marszałkowskim Wiktor Wójcik powiedział PAP, że są już opracowywane pierwsze dokumenty i analizy potrzebne do wykonania wskazanych prac.

"Szczególną rolę upatrujemy w modernizacji połączenia z Braniewem, ponieważ mamy nadzieję, że w końcu dogadamy się z Rosjanami i pociąg pojedzie aż do Kaliningradu" - mówił Protas.

Władze warmińsko-mazurskiego podejmowały próby uruchomienia połączenia kolejowego z Kaliningradem, w minione wakacje miał jeździć sezonowo pociąg z Olsztyna do Kaliningradu, ale Rosjanie w ostatniej chwili wycofali się z tego projektu. (PAP)